Začátek roku 2018 a jazyková předsevzetí

0
1027

Pamatujete si na 1. část článku týkajícího se tipů na jazyková předsevzetí, který přinesla Jazyková škola Brno PELICAN? V článku jsme krátce shrnuli bilancování o tom, co se nám v letošním roce povedlo a nepovedlo, ale taky důležitou motivační úlohu roku nadcházejícího.

Mezi našimi tipy, jak vnést do našich životů v roce 2018 více cizích jazyků bylo doporučení na čtení cizojazyčné literatury, cestu do zahraničí nebo třeba přihlášení se do jazykového kurzu. A dnes přicházíme s druhou částí článku!

„Budu sledovat filmy v originálním znění“

Není lepšího procvičování poslechu než sledování filmů bez dabingu. A my ještě přitvrdíme a doporučíme Ti vykašlat se i na české titulky. Navštěvuješ kurzy němčiny? Titulky v jazyce, ve kterém film sleduješ, Ti rychle pomůžou zorientovat se v mluveném projevu. A jestli máš pořád strach, že němčině nebudeš rozumět, zkus začít filmem nebo seriálem, který znáš v češtině už zpaměti. Věř tomu, že se ani nenaděješ a filmy v originále budeš sledovat v originále a bez titulků!

Jazykovka Brno PELICAN varuje: jakmile si jednou zvykneš na filmy bez dabingu, jen těžko si pak budeš zvykat zpět na (občas až směšně) nadabované filmy. Tato deformace však stojí za to!

„Nebudu se bát mluvit“

Základní pravidlo zní, bez mluvení a aktivního užívání jazyka to nepůjde! Můžeš zkusit třeba tipem z první části článku a začít si předčítat knihy nahlas. Po čase můžeš zkusit mluvit sám k sobě. Čekáš v autě v koloně? Zrekapituluj v cizím jazyce sám sobě, jaký byl Tvůj den a co Tě ještě čeká.

Ať už s jazykem začínáš nebo oprašuješ staré znalosti, je důležité, abys jej aktivně užíval. Navštěvuješ firemní kurzy angličtiny? Domluv se s kolegy (a zároveň účastníky stejného kurzu), vyrazte na oběd či kávu a mluvte spolu jen anglicky. Jsi v zahraničí? Využij toho a dej se do řeči s místními lidmi. Věř, že ocení i Tvé začátečnické znalosti!

„Každý den se naučím nové slovíčko nebo frázi“

Tak tohle vyzkoušel asi každý, kdo se někdy pokoušel zvládnout nějaký cizí jazyk. Je těžké si zvyk udržet, dobrá zpráva ale je, že existují pomocníci, se kterými nás v PELICANU seznámili naši studenti navštěvující pomaturitní studium angličtiny a němčiny. Mladá generace na slovíčka i fráze vyzrává nejrůznějšími aplikacemi ve svém chytrém telefonu, které jim pomáhají s učením se cizího jazyka.

Ty si můžeš stáhnout aplikaci, která Ti „slovíčkovou“ povinnost pouze připomene, nebo aplikaci, která Ti nové slovíčko přímo vyhledá. Preferuješ starý dobrý klasický papír? Je to jen na Tobě! Ať tak či tak, když setrváš, budeš mít v příštím lednu minimálně o 365 slovíček širší slovní zásobu. A to zní přece skvěle, ne?

„Nebudu na sebe přísný“

… a budu si dávat reálné cíle. Stejně, jako se Ti za měsíc nepodaří zhubnout 20 kilo, tak ani po 3 lekcích angličtiny nebudeš mluvit jako rodilý mluvčí. Jazykové vzdělávání je běh na dlouhou trať, což ovšem neznamená, že pokroky neuvidíš už po několika týdnech.

Taky samotné předsevzetí „naučím se italsky“ ne tak docela dobře funguje. Co si dát raději za cíl, že po ročním kurzu zvládneš úspěšně vykonat státní jazykovou zkoušku? Pod křídly PELICANA to jistě zvládneš!

Jak z obou článků týkajících se jazykových předsevzetí vychází, nic není zadarmo. Jde o to, ujasnit si priority a na svém předsevzetí aktivně pracovat. A když do svých každodenních činností zavedeš určité zvyky, jako třeba že si přečteš pár stran z cizojazyčné knihy, pustíš si pro změnu večerní zprávy na BBC nebo vyrazíš na víkend do Londýna, úspěch Ti můžeme zaručit.

Jazyková škola PELICAN navíc v lednu přichází s rozmanitou nabídnou jazykových kurzů. Tak už neváhej a začni nový rok s jazyky a PELICANEM!