Nový rok 2019 a jazyková předsevzetí

0
3271

Každý konec roku neznamená jen ohlížení se zpět za rokem předcházejícím a bilancování o tom, co se nám povedlo a co se mohlo povést lépe, ale pro převážnou většinu lidí je 1. leden znamením nových začátků. Lidé berou Nový rok jako příležitost přestat jíst cukr, omezit kouření nebo dát třeba novou šanci osobnímu rozvoji a vzdělávání.

„Tak letos se do té němčiny už ale opravdu pustím!“ křičí hlasitě nejeden seznam novoročních předsevzetí. Právě přísliby týkající se jazykového vzdělávání patří totiž podle statistik mezi nejčastější předsevzetí, která si lidé dávají. A Jazyková škola Brno chce udělat vše pro to, abyste svůj nový cíl nevzdali a setrvali u svého úsilí třeba až do vykonání státní jazykové zkoušky z jazyka!

Právě proto jazykovka Brno přichází s rozmanitou nabídkou druhých pololetí jazykových kurzů začínajících právě od ledna, ale taky s dnešním článkem, který Ti přinese pár tipů, jak se zdokonalit v cizím jazyce. Tak pojďme na to!

  1. „Začnu číst cizojazyčnou literaturu“

Stará známá rada – a co víc, stoprocentně fungující! A věř nebo ne, nemusíš číst zrovna Tolstého v originále, aby sis díky čtení začal jazyk automatizovat. Naopak, řada lektorů a metodiků doporučuje začínat s četbou kvalitních dětských knih, u kterých si můžeš vychutnat zjednodušený jazyk, a přitom si fixovat gramatická pravidla.

Navštěvuješ kurzy angličtiny? Přečti si Harryho Pottera, který už se při učení anglického jazyka stal osvědčenou klasikou. Nezapomínej na to, že čtení v cizím jazyce by pro Tebe mělo být příjemnou činností, takže se do ničeho nenuť.Nevyhledávej si každé slovíčko zvlášť ve slovníku, to by tříštilo Tvou pozornost a brzo by Tě čtení knihy přestalo bavit. Vem si tužku a spíše si podtrhuj složitější pasáže v knize, kterým jsi tak plně nerozuměl a vrať se k nim později.

Když budeš číst pravidelně, začneš se orientovat v užití cizích slov v kontextu, začneš textu rozumět a co víc – brzo začneš počáteční tajuplnosti textu sám používat! A kdoví, třeba dříve či později skutečně začneš listovat i šestisetstránkovým románem Jamese Joyce! A pak? Pak hurá do Dublinu!

  1. „Vyrazím na cestu do zahraničí!“

A nemusí to být jen zmiňovaný Dublin. Máš zapsané kurzy španělštiny? Vyraz na pár dní objevovat krásy Barcelony, Madridu či Valencie! Ať už se bude jednat o rodinnou dovolenou, prodloužený víkend v Bruselu nebo adventní trhy ve Vídni, při každé cestě pro sebe a své jazykové vzdělávání něco děláš. Neboj se mluvit tamním jazykem, rozluštit nápisy a cedule a dát se do řeči s místními, kteří Ti jazykové nepřesnosti jistě rádi odpustí.

Cesta do zahraničí zároveň neznamená jen rekreační výjezd na pár dní. Zejména studenti navštěvující pomaturitní studium angličtiny a němčiny na naší škole po roce intenzivního kontaktu s jazykem vyráží bez obav na pracovní cesty do zahraničí, aby své znalosti zúročili v zahraničním prostředí. Pobyt v zahraničí tak může být skvělým procvičováním, ale taky výbornou motivací!

  1. „Začnu navštěvovat jazykový kurz“

A předejdu tak ztrátě motivace při sebevzdělávání se. Není totiž lepší rada jak splnit své jazykové předsevzetí než přihlásit se do jazykového kurzu, vedeného zkušeným lektorem. Jazyk se navíc ve skupinovém kurzu budeš učit s partou studentů, kteří mají stejný cíl, takže se budete vzájemně motivovat ke zdárnému konci. Velkou, dost často nevyřčenou, motivací je u jazykového kurzu i finanční stránka. Když do kurzu investuješ nějaké peníze, nebudeš chtít přijít o žádnou lekci.

Skvělým tipem v období Vánoc (ale nejen těch) je darovat jazykový kurz. Darovat jazyky totiž u PELICANA frčí, a to nejen v prosinci! Můžeš obdarovat partnera nebo kamarádku originálním poukazem na jazykový kurz. Existuje snad lepší dárek než smysluplně využitý a společně strávený čas?

A že na jazykové kurz nemáš čas? Řešením může být firemní vzdělávání. Pošťouchni v práci šéfa, ukaž mu stránky školy PELICAN a podívej se, jakou formu firemních jazykových kurzů jazykovka nabízí. Přečti si reference na naše služby od jednatelů firem, kterým škola poskytuje kompletní jazykový servis. Pro Tebe je jazykový kurz v rámci pracovní doby skvělou motivací a pro Tvého šéfa nenahraditelnou investicí do budoucna.

Tak to jsme se rozjeli. Těš se na další díl plný tipů na předsevzetí spojenými s jazyky a v mezičase se neváhej podívat na nabídku jazykových kurzů na stránkách naší školy. Začni leden správně, s PELICANEM a s jazyky!