Nové zuby za několik hodin? Moderní stomatologie to dokáže!

0
2127

Pokud jste zrovna v situaci, že potřebujete zubní korunku, můžete být znepokojeni časem, jak dlouho budete čekat, a přípravnými pracemi, které musíte podstoupit, než tradiční korunu dostanete. Naštěstí existují korunky vyrobeny systémem CEREC®, které jsou vyrobeny během jediné návštěvy v ordinaci zubního lékaře. Procedura se provádí pomocí pokročilé CAD / CAM technologie k zobrazení zubu a vytvoření celokeramické korunky, která je připravena během několika minut. Je to jednoduché, rychlé a zákrok může být proveden v ambulanci tak, aby korunka odpovídala dokonale barvě stávajících zubů. Procedura je také velmi pohodlná, a to zejména proto, že nemusíte procházet komplikovaným procesem otisků a čekat 2-3 týdny na dokončení.

2 důvody proč zvolit systém CEREC®

Zubní náhrady „za jeden den“ jsou skvělou volbou, která umožňuje zhotovit dentální protetiku mnohem pohodlněji a s menší časovou náročností. Takto vyrobena protetika funguje podobným způsobem jako ta tradiční, až na to, že je vyráběna v ordinaci zubního lékaře, zatímco vy čekáte v čekárně nebo si někam odběhnete něco zařídit, místo aby byla objednána v zubní laboratoři.

Mnohem praktičtější

Pohodlí je nejdůležitější důvod, proč se mnoho lidí rozhodne pro protetiku „za jeden den“. Získat třeba keramické korunky v minulosti znamenalo, že jste museli zaplatit mnohonásobné návštěvy svého zubaře před tím, než byla koruna na místě. Jedna návštěva byla věnovaná přípravě zubu a další nasazení korunky na zub.

I když se může zdát, že umístění korunek není příliš časově náročné, někdy může být výzvou vzít si volno z práce vícekrát během jednoho až dvou týdnů, abyste mohli navštívit vašeho zubního lékaře během běžné pracovní doby. Zubní náhrada „za jeden den“ je užitečná vzhledem k tomu, že nebudete muset žádat svého šéfa o dovolenou nebo vaše kolegy, aby vás zastoupili, protože jste museli několikrát odejít v polovině pracovního dne k zubaři.

Jednoduchý proces

Tato technologie sestává z počítače, který snímá digitální obraz poškozeného zubu, software, který navrhne zubní korunku a frézovacího stroje, který korunku vyrobí, a pece, kde se glazura nanesená na korunku krystalizuje. Zubní lékaři většinou neúčtují za korunky vyrobeny v ordinaci více než za tradiční korunky částečně proto, že přístroj šetří na laboratorních nákladech. Systém CEREC® přinesla na český trh, jako jedna z prvních, klinika Mediestetik, jejíž stomatologové mají s jeho použitím velké zkušenosti.

Proces začíná tím, že zubař pomocí nástavce s kamerou nasnímá obroušený zub. Kamera využívá odražené světlo k vytvoření trojrozměrného modelu zubu a sousedních zubů. Tento software navrhuje design pro zubní korunku, kterou zubař může doladit. Kliknutím myši pošle návrh fréze, která vymodeluje korunku z malého bloku keramiky. Tato vyspělá technologie zvládne i další typy náhrad, jako jsou fazety, můstky, či korunky na zubní implantáty, ale také keramické výplně.

Několik studií ukazuje, že náhrady vyrobeny pomocí systému CEREC® dobře sedí a mají dlouhou životnost.

„Zuby nejsou jednobarevné, ale nažloutlé u dásní a postupně mění barvu, dokud se nestanou skoro průsvitnými,“ vysvětluje MUDr. Alex Bilous, specialista kliniky Mediestetik na protetiku. „V jednodenním procesu výroby protetiky mohou zubaři simulovat tento efekt tím, že nadesignují pomocí glazur zubní náhrady malými štětečky tak, aby vypadaly co nejpřirozeněji“, dodává MUDr. Bilous.