Jak svému pejskovi zajistit pohodové stáří?  

0
251

Pomalejší procházky, správná výživa a pravidelné kontroly u veterináře – nejen toto je základem pro pohodové stáří a poklidný život pejska v důchodu. 

Stejně jako u staršího člověk, potřeby pejska v “důchodovém věku” se postupně mění. Vyžaduje zkrátka zvýšenou pozornost a péči. Všeobecně se počítá s tím, že věku 7 let je pes už seniorem, ale u větších psích plemen dochází ke stárnutí dříve, než u těch menších, např. už kolem pěti let. Chcete si pořídit pejska, ale neuvažujete o štěněti, jelikož si myslíte, že s dospělým zvířetem zažijete míň starostí? Připravte se na to, že to tak být nemusí. 

Mezi podmínky, jež mají vliv na rychlost stárnutí psa patří jídelníček, prostředí, lidská “smečka”, přítomnost dalších zvířat, genetické předpoklady atd. 

  • V případě staršího pejska obzvlášť platí pravidlo: “Je lepší nemocem předcházet, než je později léčit”. Vyhraďte proto čas na pravidelné preventivní prohlídky a krevní testy, na jejichž základě lze zjistit, zda je pes skutečně zdravý. Veškeré zdravotní potíže je potřeba řešit okamžitě, neboť vzhledem k věku může rychle dojít ke komplikacím. Hodně důležitá je taky dentální hygiena: občasné profesionální čištění zubů u veterináře a pravidelná péče o zuby doma.  
  • Jídelníček psa by měl být nejen vyvážený, ale obsahovat správný počet kalorií. Ve starším věku pejsek se hýbe čím dál míň, což znamená, že ztrácí podstatně menší množství energie. Pokud krmíte psa granulemi, volte ty speciální pro starší psy. V případě, že vaříte pejskovi sami, nechte se poradit od veterináře, aby nedošlo k překrmení. 
  • U starších pejsků často dochází k problémům s pohybovým aparatem. Pomůžou vitamíny a nutriční přípravky na podporu kloubů, šlach a vazů. Skvělou vychytávkou je ortopedický pelíšek, který pomáhá zmírnit tlak na klouby, nebo speciální schůdky, usnadňující přemístění psa na gauč nebo na křeslo. 
  • Zásadním úkolem je podpora imunity a pravidelné čištění organismu zvířete. Pravidelnou a bezpečnou detoxikaci lze provádět pomoci veterinárního přípravku EnteroZOO (www.enterozoo.eu), gelového sorbentu, který je schopen navázat na sebe veškeré škodliviny a odvést je z těla zvířete přirozeným způsobem, se stolicí. Přípravek nemá chuť ani zápach, což usnadňuje jeho podání.    
  • Pohyb je nesmírně důležitý v nezávislosti na věku zvířete. U staršího pejska však musíte dohlížet na jeho fyzickou kondici: mějte po ruce láhev s vodou, neprotahujte venčení, pokud je zvíře unavené, vyhýbejte se výletům za nepříznivého počasí (vedro, krutá zima apod.). 
  • S věkem přirozeně dochází ke zhoršení zraku nebo sluchu. Bude potřeba zvládat komunikaci pomoci signálů rukou a vytvořit doma bezpečné prostředí, aby se pejsek náhodou nezranil. 
  • Dohlížejte nejen na fyzické, ale i na psychické zdraví psího seniora. Na stará psí kolena se dobře učí nové věci, proto pořiďte mu interaktivní hračky, hrajte si s nim na procházkách, vymýšlejte nové triky. Nezapomeňte na socializaci – je nesmírně důležité, aby pejsek trávil čas ve společnosti psích kamarádů a lidí, se kterými se cítí dobře. Velkou roli hraje fyzický kontakt s páníčkem – pes si musí být jistý, že ho máte rádi. Však není nad to, strávit nějaký ten večer doma s knížkou a svým spokojeným mazlíčkem.