Jeden kámen, avšak mnoho názvu, to je jaspis

0
615

Název jaspis je podle některých zdrojů odvozen z řeckého výrazu „laspis“, což znamená „achát“. Další prameny však uvádějí, že pojmenování lze vyložit jako „skvrnitý“ či přímo „skvrnitý kámen“. Původ označení tak lze podle tohoto vysvětlení hledat v řečtině. Svou roli zde však sehrály i afroasijské jazyky, konkrétně hebrejština.

Právě druhý možný výklad odkazuje i na podobu tohoto minerálu, který skutečně je skvrnitý. Tyto stopy jsou způsobeny inkluzemi jiných minerálů, přítomností popelu nebo sedimentu.

Jaspisy jsou velmi rozšířené a různé odrůdy tohoto minerálu dnes najdeme prakticky v každém místě na světě. Většina exemplářů nicméně pochází v současné době z Indie nebo Austrálie.

Právě místo nebo barva pak může být výchozím bodem pro obchodní označení jaspisu, přičemž těchto názvu, označujících však vždy tentýž minerál, existují stovky. Naši předkové pravděpodobně termínem „iaspis“ označovali obecně průsvitné nebo průhledné odrůdy křemene. Jaspis je tedy příslovečnou růží, která bude vonět stejně, ať ji nazvete jakkoli. A co vy, zaujaly vás šperky z něj?