V současné době přibývá žadatelů o půjčky. Jde častokrát hlavně o urgentní půjčky před výplatou ihned na účet. Tyto půjčky jsou žadatelům zaslány do pár minut – hodin na účet. I když se tito žadatelé nacházejí v urgentní situaci, je velmi důležité žádat o půjčku pouze od důvěryhodné firmy. Upozorňujeme, aby žadatelé prohlíželi pouze ověřené nebankovní půjčky online.
Dnešní příspěvek začneme příběhem 28 letého Martina z Polanky. Už během studií hotelové školy toužil po vlastním podniku a svůj velký sen si splnil prakticky hned po oslavě osmnáctých narozenin.
„Někdo dostává u příležitosti ukončení studia obálku, jiný třeba auto. Já dostal příspěvek od rodičů, který mi pomohl splnit sen o vlastní restauraci. Odkoupil jsem menší nefungující podnik, který jsem přetvořil vlastními silami v příjemnou rodinnou restauraci,“ líčí svůj příběh bývalý podnikatel Martin.
„Bohužel zvolená lokalita, ve které restaurace stála, nebyla příliš přívětivá. Stejně tak zavedené (a nepříliš dobré) jméno dělá svoje a o podnik místní jednoduše nejevily zájem. Nakonec jsem v téhle podnikatelské zkušenosti utopil přes tři miliony, které jsem ale pochopitelně neměl z čeho splácet.
Proto jsem své závazky ignoroval. A to byla osudová chyba. Nyní je proti mně vedeno osm exekucí a reálně hrozí, že přijdu nejen o veškeré finance, ale i střechu nad hlavou,“ líčí nešťastný Martin, čímž tento smutný příběh uzavírá.
Ubývá exekucí, přibývá neplatičů
Z aktuálních dubnových průzkumů Exekutorské komory ČR vyplývá, že počet nově nařízených exekucí loni sice klesl, na druhou stranu vzrostl počet neplatičů, kteří své závazky zdárně ignorují a mají čtyři i více exekucí. Meziročně se tento počet zvýšil o deset procent na současných 413 000 osob. Vzhledem k vysokému počtu neplatičů se snižuje také reálná šance na vymáhání dlužné částky v únosné době.
Nejvíce neplatičů bydlí podle statistik Exekutorské komory České republiky v Ústeckém kraji a v Praze. Největší počet exekucí mají paradoxně občané v produktivním věku (od 28 do 47 let). Nemalé procento neplatičů se ale najde i mezi důchodci, kteří mají více než 68 let. Mezi nimi je rovnou 110 tisíc osob.
Co dělat, pokud máte podobný problém?
V první řadě je potřeba říct, že do spárů exekutorů se člověk dostane poměrně nevinně. Obvykle k tomu stačí jedna nezaplacená faktura od telefonního operátora nebo splátka půjčky, kterou dlužník dlouhodobě ignoruje. Pokud vy sami víte, že máte se splácením půjčky problém, neprodleně kontaktujte věřitele a spravte jej o své aktuální situaci.
Drtivá většina nebankovních společností nabízí službu, které se lidově přezdívá „splátkové prázdniny“. Ta dlužníkovi umožní odložit splátku o jeden čí více měsíců. Je ovšem potřeba počítat s tím, že služba je zpoplatněna (byť jen symbolickým) poplatkem a ve finále se vám díky ní může půjčka nepěkně prodražit.
Řešením může být i osobní bankrot
Pokud vaše dluhy přesáhly únosnou mez, je na místě zvážit oddlužení. Osobní bankrot, jak se též oddlužení nazývá, může dlužníka zbavit až 70 % vzniklých dluhů. Sice zde existují jisté podmínky, které musí dlužník splňovat, aby mu bylo oddlužení soudem povoleno, do budoucna však naši poslanci připravují novelu zákona, která by se měla postavit na stranu dlužníků, a podmínky by měly být benevolentnější.