Veďte domácí účetnictví moderně a efektivně

0
1224

Potřebujete-li mít přehled o finanční situaci své domácnosti, je třeba začít evidovat rodinné  příjmy a výdaje. Díky získaným údajům sestavíte ideální rodinný rozpočet a zjistíte, na jakých položkách lze nejvíce ušetřit. Vést domácí účetnictví můžete v klasické papírové nebo moderní elektronické verzi. Moderní technologie přináší zefektivnění a zjednodušení vašeho úsilí. Nevíte, jaký software je pro rodinné hospodaření nejvhodnější? Hledáte aplikace a programy, které jsou zdarma? Nebo snad zvažujete využití cloudu? Máme pro vás několik skvělých tipů, s nimiž bude domácí účetnictví hračka.

Finanční evidence v cloudu

Jedná se o variantu využívající on-line služeb, neobejdete se tedy bez připojení k internetu. V tomto případě se data nenachází na vašem PC, ale jsou tzv. uložena v cloudu. Šetříte si tak místo na disku. Někomu připadá evidence financí v cloudu nedůvěryhodná a bojí se zneužití dat. Avšak míra rizika závisí na zabezpečení konkrétní on-line služby. V podstatě jde o něco obdobného jako je internetové bankovnictví. Z on-linových služeb se pro domácí účetnictví hodí např. sMoneybox.cz nebo eÚčty.cz. Předností obou služeb je skutečnost, že jde o freeware.

Domácí účetnictví na PC

Upřednostňujete spíše nainstalované programy na PC před on-line službami? V tom případě oceníte třeba HomeBank 5, který je určen přímo pro domácnosti. Instalovat lze na PC s operačních systémem Windows a jde o freeware. Lze jej tedy získat zdarma. Kromě prosté evidence příjmů a výdajů vám HomeBank 5 nabízí řadu zajímavých funkcí. Můžete si např.do programu importovat bankovní výpisy nebo si zobrazit různé grafy a statistiky. Samozřejmě existují i programy pro ty, kteří nepoužívají operační systém Windows. Jestliže používáte Linux či Mac OS, je pro vás určen např. program MoneyGuru 2.10. Také zde si můžete zobrazit grafy, které vám usnadní mnohá finanční rozhodnutí.

Rodinné finance na mobilu

K evidenci rodinných financí nemusíte využívat jen on-line služby a PC. Rovněž můžete využít svůj mobilní telefon. Skvělou volbu představuje třeba mobilní aplikace Wallet 4.0, kterou v základní verzi je zdarma. Navíc lze získat různé funkce navíc (např. automatickou synchronizaci s vaší bankou), a to za měsíční nebo roční předplatné. Roční předplatné vás vyjde zhruba na 600,- Kč až 2.400,- Kč.