Rychlé půjčky bez registru – na co si dát pozor?

0
2530

Mnoho nebankovních společností uvádí rychlost poskytování jejich úvěrů jako jejich největší přednost. Ačkoliv nově musí každý poskytovatel půjček zkontrolovat registr dlužníků, řada nebankovních organizací tak nečiní. Na co si dát u rychlých půjček bez registru pozor?

Nebankovních půjček je na trhu celá řada. Rychlá půjčka je označení pro drobnější úvěry, které bývají jen pár kliknutí daleko. Půjčované částky bývají v řádu desítek tisíc korun. Mnohdy není potřeba dokládat příjmy a půjčku lze získat online z pohodlí domova.

Rozdíl bankovní a nebankovní půjčky

Oproti klasickým bankovním půjčkám se liší hlavně v těchto aspektech:

  • jsou rychlejší na vyřízení,
  • jsou jednodušší na získání,
  • jsou mnohem dražší.

Oproti spotřebitelským úvěrům jsou rychlé půjčky mnohem dražší. RPSN se pohybuje v desítkách procent, hlavně kvůli častým a vysokým poplatkům. Půjčka bez registru bývá ještě o něco dražší, je to dáno vyšší rizikovostí pro nebankovní instituci.

Hlavní výhodou rychlých půjček je jejich dostupnost a rychlost vyřízení. Často jsou peníze na účtu téměř okamžitě po zažádání o úvěr. Poskytovatelé totiž mívají otevřené bankovní účty u všech velkých bank.

Nebankovní organizace jsou schopny peníze odeslat do hodiny po uzavření smlouvy.

Podobně na tom jsou i tzv. mikropůjčky. Ty se liší od rychlých půjček tím, že jsou mnohem menší a výrazně dražší. Jelikož se tyto půjčky poskytují jen na pár týdnů, jejich úroková sazba je extrémně vysoká. Většinou se uvádí jen kolik žadatel celkově splatí a procento úroku a RPSN zůstane pouze ve smlouvě. Problém nastává, když si je člověk bere i když ví, že je nebude schopný splatit a mikropůjčky se začnou hromadit. S tím může pomoci konsolidace mikropůjček.

Na co si dát pozor?

Největší riziko je samotná nebankovní instituce poskytující úvěr. Vždy je potřeba firmu prověřit a přečíst si recenze na nezaujaté stránce, nikdy nevěřit recenzím na stránce nebankovní společnosti. Ještě před podepsáním je nutné si skutečně pročíst každý bod smlouvy, jelikož jsou smlouvy často vytvořeny tak, aby běžný čtenář přehlédl zmínky o všemožných poplatcích a jejich výši.

Vyplatí se si taky zkontrolovat předem, zda se neúčtují poplatky za případné refinancování půjčky. Podmínky vedení úvěrů u nebankovních společností se často mění a člověk by se neměl bát si zažádat o refinancování u jiné společnosti, když se jeho úvěr stane neúnosným.
Dále pozor na přítomnost rozhodčí doložky. Pokud je ve smlouvě obsažená, je lepší se poohlédnout jinam. V případě sporu by totiž případ posuzovala osoba pověřená samotnou nebankovní institucí, namísto neutrálního soudce.