Čipový přístupový systém není hudbou budoucnosti. Firmám šetří čas i peníze již nyní

0
2754

Fandíte moderním technologiím, které mohou výrazně ovlivnit efektivitu podnikání? K poměrně nenápadným, leč velmi funkčním zařízením patří elektronický přístupový systém. Že netušíte, co konkrétně si pod ním vybavit? Vzpomeňte si na svůj oblíbený sci-fi snímek – pravděpodobně byste v něm našli minimálně jednu scénu, kde se dveře neotvírají klasickým klíčem, ale čipem či naskenováním otisku prstu. A právě takové systémy jsou již poměrně dlouho nedílnou součástí mnoha obytných domů, kancelářských objektů i jiných areálů. Uplatňují se všude tam, kde jsou kladeny vysoké nároky na bezpečnost, časovou a finanční úsporu.

Jak funguje elektronické otevírání dveří?

Fungování elektronického přístupového systému jde ruku v ruce s použitou technologií. V minulosti nacházely využití čtečky magnetických karet, ale se dnes využívají minimálně. Magnetické karty nejsou ani zdaleka tak spolehlivé jako čipy – právě ty se v praxi používají zdaleka nejčastěji. Zmíněná čtečka otisku prstů je zase pro většinu běžných uživatelů zbytečně drahá.

Otevírání dveří pomocí čipové katy (příp. čipu v „klíčence“) probíhá přiložením ke čtečce umístěné u dveří. Ty se odemknou v momentě, kdy čtečka kartu identifikuje.

V poslední době stoupá zájem o systémy, které zvládají komunikaci s chytrým mobilním telefonem (tzv. mobilní přístupový systém). Probíhá prostřednictvím technologií NFC a Bluetooth Low Energy. Výhodou „otevírání mobilem“ je fakt, že se uživatel nemusí starat o čipovou kartu. Mobilní telefon má naopak téměř každý vždy po ruce a aplikaci lze nastavit tak, aby vyslala impuls do čtečky automaticky po navázání signálu.

Proč se vzdát klíčů?

A nejsou klasické klíče přeci jen bezpečnější než elektronika? Odpověď zní NE. Zatímco klíč může kdokoliv duplikovat, udělat to s čipovou kartou je takřka nemožné. V případě ztráty navíc správce objektu nemusí řešit výměnu zámku – stačí, když v systému vymaže příslušný identifikátor z databáze a nahradí ho novým. Oprávněnému uživateli pak vydá nový čip.

Dalším velkou výhodou sofistikovaného přístupového systému je možnost integrace s dalšími moduly. Nejčastěji jde o evidenci docházky, výdejové automaty, lokalizační systém či soustavu bezpečnostních prvků (např. CCTV).

K výraznému snížení nákladů přispívá především evidence docházky. Zaměstnavatel díky ní získává absolutní přehled o pohybu zaměstnanců v objektu a době strávené na pracovišti. Data následně nachází využití v účetní agendě.

Kdo vám o výhodách elektronického systému prozradí více?

Pokud vás problematika zaujala, obraťte se na specialisty z české vývojářské firmy Institut Mikroelektronických Aplikací. Produktová řada elektronických systémů IMAporter patří k nejlépe hodnoceným a nabízí množství atraktivních funkcí včetně otevírání mobilním telefonem s podporou Bluetooth. Více se dozvíte na ima.cz.