Přechod na elektronickou cigaretu

0
2273

Do České republiky již míří cigarety bez kouře s názvem iQOS. Je to převratná novinka, kdy bílou tyčinku vkládáte do obalu, který tak trochu připomíná mobilní telefon, jakmile se nabije, rozsvítí se zelené světélko. Zasunete náplň a za pár sekund se rozsvítí kontrolka. Přístroj je dostatečně zahřátý a můžete začít vdechovat tabákové výpary zcela bez kouře. V iQOS tabák nehoří, jen se zahřívá a podle výrobce nejde tedy prý o kouření. Hlavní argument tabákových firem v čele s Philip Morris možná uspěje. Cestou zahřívaných tabákových produktů se vydaly i další tabákové firmy, jako JTI a British American Tobacco. Společnost JTI testuje výrobek Ploom v Japonsku, firma BAT zase produkt Glo již prodává v Japonsku a Švýcarsku. Výrobky se liší zejména ve způsobu zpracování tabákové náplně vkládané do zahřívacích strojků. Jde také o odlišný způsob použití, jako mají e-cigarety. Elektronické kouření si ale zejména u nás složitě brázdí cestu ke spotřebiteli.

Bezdýmný tabákový výrobek iQOS

Tento produkt na rozdíl od klasických cigaret a výrobku, kterým je elektronická cigareta, nehoří, ale jen se zahřívá. Kuřák vdechuje jen páru obsahující nikotin. E-cigareta na rozdíl od uvedených bezdýmných tabákových výrobků nemusí obsahovat tabák. Hlavní složkou je kapalina, tedy známé e-liquidy, která může, ale také nemusí obsahovat nikotin. Liquid se pak přeměňuje v páru, kterou kuřák vdechuje a vydechuje. Společnost Philip Morris již prodává iQOS na 24 trzích, někde i ve značkových obchodech iQOS Store. Staví i další výrobní továrny. V roce 2025 by mohly tyto produkty tvořit třetinu cigaretového trhu. Je to cesta, jak by se dalo vyhnout vysoké spotřební dani. Koncern si nechal vypracovat studie prokazující, že výrobek představuje menší riziko škodlivosti než kouření cigaret. V Evropě již ale Itálie, Německo, Portugalsko, Rumunsko i Slovensko na zahřívané tabákové výrobky uvalily vlastní spotřební daň.

Česká republika vyčkává jako vždy

České ministerstvo financí vyčkává a připravuje návrh novely zákona asi k podzimu 2017. Na první výrobky iQOS se zřejmě nebude vztahovat ani protikuřácká legislativa, ani spotřební daň. Krabička s kapslemi ponese varování o škodlivosti tabáku a o riziku vzniku závislosti bez odstrašujícího obrázku. Z výrobku se bude platit jen DPH. Ministerstvo pokládá dočasný výpadek spotřební daně z tohoto zahřívaného tabáku za zcela zanedbatelný. Poukazuje zejména na vyšší pořizovací náklady výrobku, neboť v Německu přístroj iQOS vyjde v přepočtu asi na 1 700 korun, náplně jako dražší krabička cigaret. Češi jsou navíc konzervativní a jinou alternativu kouření moc nepřijali. Elektronické cigarety i po 10 letech drží 2 % podílu na českém trhu. Elektronická cigareta se moc neujala. Nový proti kuřácký zákon by se ale na tyto výrobky vztahovat neměl a kouření v hospodách a restauracích by tímto způsobem bylo možné.