Druhů vín je na světě opravdu mnoho. Pokud však chcete ochutnat skutečný skvost a klasiku mezi víny, nebo přemýšlíte nad kvalitním dárkem pro milovníka vína, doporučujeme vám dnes žebříček čtyř nejproslulejších vín světa, která vás jistě okouzlí.

Bordeaux

Na jihozápadě Francie v povodí řeky Gironde leží asi nejslavnější vinařská oblast světa – Boreaux. Právě zde je pro místní obyvatele víno Bordeaux každodenním životem a ve většině případů také hlavním zdrojem příjmů. Pojem Bordeaux pod sebou skrývá velká červená vína, ale i vynikající bílá vína tzv. botrycká, která byla vyrobena z hroznů, napadených ušlechtilou plísní. Tento region je domovem pro více než 60 značek. Pokud chcete ochutnat kus kvalitní Francie, Bordeaux je jasná volba.

 Tokaj

Pokud máte rádi sladká vína, určitě vás zaujme světově proslulé Tokajské. To se rodí v Maďarsku. Maďarsko se může pyšnit více než 22 vinařskými regiony, z nichž asi nejslavnějším je Tokaj-Hegyalja, neboli Podhůří Tokaje. Oblast si svou kvalitu potvrzuje také tím, že byla prohlášena za světové kulturní dědictví UNESCO. Tokajské víno si oblíbil už král Ludvík XIV, nebo ruský car Petr Veliký. Proto se tokajskému vínu také říká víno králů. Nikde na světě nevypěstujete stejně chutné a kvalitní víno. Místní půda, klima, sklepy, ale i láska k vínu mu dávají jedinečnost, kterou nenapodobíte nikde jinde.

Sauvignon blanc

Tradičními oblastmi pro pěstování vína Sauvignon jsou Francie, Itálie či Rakousko, tato odrůda však s největší pravděpodobností pochází z francouzského Bordeaux nebo vinařských oblastí na Loiře. Velmi známé jsou však i Sauvignony z Nového Zélandu, kde jeho správný vývoj podporuje vysoká vzdušná vlhkost a velký počet slunečných dní.

Champagne

Tuto oblast snad nemusíme ani představovat. Leží asi 100 kilometrů východně od Paříže. Jste-li milovníky vína a rádi byste si opravdu pochutnali, nesmíte opomenou pravé šampaňské. Champagne-Ardenne se zasloužil o jméno šampaňskému, které je dnes symbolem oslav a vítězství. Pro výrobu Champagne lze využít pouze tři odrůdy: víno Chardonnay, Pinot Noira a Pinot Meunieur.

Ochutnat kvalitní víno je zážitek na celý život. Neochuďte se proto o tento skvost!