Posilněte střed těla core tréninkem

0
1308

Velké oblibě se dnes těší posilování středu těla pomocí core tréninku. Málokdo však ví, že střední část těla zahrnuje jak povrchové svaly břicha a spodní části zad, tak svaly uložené hlouběji pod povrchem. Konkrétně se jedná o přímý břišní sval, vnitřní a vnější šikmé svaly břišní, vzpřimovač páteře, čtyřhranný sval bederní, bedrokyčlostehenní sval, příčný sval břišní, multifidus, svaly pánevního dna a bránici. Důležité je procvičovat střed těla vyváženě. Častou chybou bývá posilování pouze vnějších svalů a opomínání těch vnitřních. To může vést až k bolestem bederní páteře. Přiměřenou zátěž a rovnoměrné procvičení středu těla představuje právě core trénink.

K čemu je posilování středu těla dobré?

Možná si říkáte, proč vůbec posilovat střed těla core tréninkem. Důvodů je hned několik. Pro muže i ženy bývá zpravidla nejdůležitější zpevnění a posílení oblasti břicha, nejde však pouze o to. Rovněž dojde ke zlepšení stability celého těla i k zvýšení vaší obratnosti. Velkým přínosem pro cvičícího je rovněž snížení zátěže, které bývá jinak vystavena páteř. Posílíte-li si střed těla, nebudou vás trápit bolesti zad. Vaše páteř velmi ocení lepší držení těla.

Jaké cviky vás při core tréninku čekají?

Při core tréninku provádíte jak cviky s využitím pouze vlastního těla, tak cviky s použitím různých pomůcek (např. TRX, overbally či balanční podložka Bosu). Typické je cvičení vzpor na loktech v závěsu, výdrže ve vzporu či na boku, zapažování a rotace trupu ve stoje, most nebo sedy-lehy na míči.

Zaujal vás core trénink a chcete o něm vědět víc?

Chcete-li si posílit střed těla a uvažujete o core tréninku, neváhejte se obrátit na naše rožnovské Body centrum. Naši trenéři vám ochotně zodpoví vaše otázky a doporučí nejvhodnější cviky. K dispozici u nás máte dostatečné množství kvalitního cvičebního vybavení. Můžete u nás docházet jak na skupinový core trénink, tak na individuální cvičení vedené osobním trenérem.

Na článku spolupracovala Michaela Karbanová, která zaštiťuje nejen cvičení Rožnov, ale také TRX Rožnov a program Hubnutí Rožnov.