Každodenní vaření vyčerpává a po čase to může být pěkná nuda. A to nejen pro kuchaře, ale i pro samotné strávníky. V nejedné domácnosti se po svátcích, ale i během roku potýkají s nadbytečnými kily a vymýšlejí pokrmy, které by byly zdravé a zároveň chutné. Zdá se vám to jako nelehký, ba přímo nemožný, úkol? Uvařit zdravé jídlo tak, aby chutnalo nejen vám, ale také dětem není žádná věda, stačí zapojit trochu fantazie a pohrát si s chutí a ze strašáku jménem květák, brokolice, špenát, fazole nebo rybí maso se rázem může stát oblíbená součást vašeho jídelníčku.
Když vás v týdnu tlačí čas
Většina z nás přes týden horko těžko zvládá běžný program, a tak na velké večerní vaření obvykle není ani čas, natož pak nálada. Ideálním řešením jsou polévky. Uvařené jsou do půl hodiny i s přípravou a můžete je navařit ve větším množství a odložit na příští dny. Třeba zdravá fazolová polévka je jako večeře ideální, zasytí a chutnat bude celé rodině. Chutná a u dětí oblíbená je také hrášková polévka. Z mraženého hrášku ji vykouzlíte raz dva a její příjemně nasládlá chuť nedovolí uschovat pár porcí na další den. Do třetice můžete zkusit třeba pórkovou, zahuštěná bramborem bude také vydatnou večeří a jemná chuť pórku nadchne nejeden mlsný jazýček.
Jak vyzrát na luštěniny nebo třeba květák?
Luštěninám se mnozí brání, a když se zeptáte proč, vzpomenou si na školní jídelnu a přiznají, že od dětství mají právě z toho důvodu k luštěninám i dalším jídlům odpor. Smějí se při představě, že by jedli zdravý fazolový guláš a přitom netuší, oč přicházejí. A tak je to i s mnoha druhy zeleniny, tu odmítají obvykle děti. Brokolice, fuj, květák, bléé… Zkuste na ně vyzrát! Zapečený květák nebo brokolice totiž chutná (i vypadá) úplně jinak než samotný (na páře připravovaný a dosti děsivě vypadající) na okraji talíře. A totéž lze vymyslet s tolik obávanou rybou. Zapečená s bramborem a sýrem chutná úplně jinak než jako file nevýrazné chuti obklopené nekonečnou hradbou brambor…