Jak topit v kachlových kamnech – doporučení

0
2240

Máte pravá kachlová kamna? Je dobré vědět, čím v těch vašich nejlépe topit, stejně jako je dobré vědět i to, jak správně topit. Podívejte se s námi na hlavní rady, nápady, ale také na finty, které jsou s tím správným topením spojené. Nejprve samozřejmě začneme informacemi, které jsou spojené s tím, čím topit v kachlových kamnech.

Výhradně dřevo, nebo brikety

Zatímco klasická krbová kamna, nebo krbové vložky umožní spalovat různé druhy tuhých paliv, tak v případě kachlových kamen je rozhodně nutné myslet na to, že jediným správným palivem je dřevo, popřípadě brikety. Ty by měly být samozřejmě také dřevěné a měly by být vyráběné výhradně jenom lisováním, bez přidávání různých lepidel, nebo čehokoliv jiného. Roli při výběru dřeva hraje i to, že by mělo být dostatečně vyschlé. Jakékoliv dřevo vyšší vlhkosti může způsobit jak nedostatečné hoření, tak i vznik zbytečného dýmu. Pokud se zajímáte také o to, jaký typ dřeva nebo briket je pro kachlová kamna nejlepší možnou volbou, máme odpověď i na toto. Je to dřevo buď tvrdé bukové, nebo to může být i dřevo březové.

Před použitím zavolejte odborníka

Pokud jste koupili, nebo například zdědili objekt, ve kterém se kachlová kamna nachází, je třeba zavolat odborníka. Určitě se nejedná o řešení typu klasického krbu, kde stačí zkontrolovat komín a následně je možné zatopit. Pokud se kachlová kamna dlouho nepoužívala, je rozhodně nutná nejprve jejich odborná kontrola. Ta bude spojena s tím, že je kompetentní osoba prohlédne, stejně jako je například z jejich vnitřní části opět dokonale vymaže. Stejně tak může dojít i k tomu, že je kamnář také vyčistí, a to v popřípadě, kdy se uvnitř nahromadilo větší množství dehtu, nebo jiných látek. Také může dojít i k případným opravám, pokud se najde poškození kachlových kamen.

Naučte se správně rovnat dřevo

Kachlová kamna rozhodně nefungují tak, že do nich jenom hodíte dřevo a následně ho zapálíte a dále libovolně přikládáte. I umístění dřeva musí mít v daných kamnech svůj řád. Ideální je používat nejenom větší kusy, ale je ideální palivo také skládat co nejvíce k sobě. Tedy tak, aby mezi dřevem byly jenom malé mezery a vzduch pronikal ke dřevu jenom částečně. Tak docílíte optimálního hoření, právě v souvislosti s použitím kachlových kamen. Jde o to, aby dřevo hořelo především na svém povrchu a nikoliv od samotného začátku hned skrz palivo.

Vyvarujte se problémům

Je dobré topit i tak abyste se vyvarovali problémům. Pokud jste začátečníci, je třeba si nechat poradit a následně také testovat, jak správně nastavit přísun vzduchu. A to s ohledem na to, aby bylo zajištěno optimální hoření, ale i s ohledem na to, aby vzduch doslova nedošel. Pokud bude vzduchu méně, hoření bude nedostatečné. Pokud bude vzduchu velmi mnoho, palivo bude hořet zbytečně velmi rychle a bude vytvářet až moc velký žár. Pokud vzduch dojde úplně, může dojít dokonce i k hromadění různých plynných látek a k tomu, že kamna jednoduše blafnou. To poznáte podle toho, že kouř začne proudit mezi jednotlivými kachličkami, což je rozhodně další z důsledků problému.

Nejsou pro každého

Co dodat na závěr? Že kachlová kamna sice velmi dobře vypadají, ale zároveň je třeba myslet na to, že nemusí být s ohledem na celkovou náročnost jejich použití vždy dobrou volbou. Pokud chcete svůj interiér vytápět a užívat si pohledu na mihotavé plameny, mohou být alternativou jak klasická krbová kamna, tak můžete zvolit i moderní krbové vložky, které jednoduše obezdíte a vytvoříte tak zajímavý a moderní doplněk vašeho interiéru. Topení v obou případech není nic složitého. V podstatě lze topit libovolným dřevem nebo briketami, a to tak, jak uznáte za vhodné.