Jak na wakeboarding ve Wake parku?

0
1359

Proč vůbec jezdit ve wake parku?

Kabelové parky nebo také wake parky jsou pro wakeboarding jako sport požehnáním. Není tolik věcí, které by tento sport dokázaly zpřístupnit i pro širší veřejnost. Předtím než vznikly, pokud jste neměli člune nebo aspoň neznali někoho, kdo ho má – nemohli jste jezdit na wakeboardu. V současnosti je to tak jednoduché, stačí se vypravit k nejbližšímu kabelovému parku, připojit se a můžete jezdit.

Velká popularita wake parků způsobila, že jezdci wakeboardingu, museli být dobří jak při jízdě za člunem, tak i při jízdě na laně. Ve skutečnosti existuje celá velká část výrobců wakeboardových prken, kteří se zaměřují na vývoj a výrobu wakeboardů, které jsou navrženy speciálně pro jízdu na laně.

Nezáleží na tom, zda už jezdíte řadu let, nebo jste zatím na wakeboard nikdy nesáhli. Dobrá jezdecká session ve wakeparku vám pomůže lehce začít a dále si vylepšovat své schopnosti. Ve skutečnosti hodně lidí začíná s wakeboardingem právě v kabelovém parku.

Jediným předpokladem, je ochota uchopit kabel a nechat se ním provést od základů až po první jízdu přes rampy.

Vzlétáme

Každý kabelový park bude mít své vlastní uspořádání, ale je velmi pravděpodobné, že bude mít i nějaký startovací dok. Jedná se obvykle o rovný čtverec, který plave na vodě, aby vám umožnil začít ve stoje nebo vsedě.

Start vsedě

Pokud chcete startovat vsedě, posuňte se na okraj startovacího čtverce a sedněte si. S deskou na nohou paralelně k doku, vezměte lano do rukou a dejte signál operátoru lana, že může začít. Jakmile ucítíte, že vás napětí v kabelu začne zvedat, začněte se zvedat z dokovacího čtverce. Při přesunu do pozice ve stoje se opřete dozadu a zpevněte, stejně jako při jízdě za lodí.

Start ve stoje

Startování ve stoje není tak obtížné a pravděpodobně se stane vaším preferovaným způsobem startu ve wakeparku. Jednoduše začněte ve stoji na wakeboardu s váhou přenesenou dopředu. Jakmile kabel dosáhne napětí, drže svou váhu posunutou k nosu wakeboardu, když s posunujete k okraji doku. Při přechodu z doku na vodu pak mírně přesuňte svou váhu zpět do své standardní pozice pro jízdu.

Držte se v dráze vašeho kabelu

Po startu si můžete všimnout, že jízda na kabelu se trochu liší od jízdy za motorovým člunem. Ovšem pokud budete mít na paměti několik věcí, velmi rychle si na ni zvyknete. Nejprve si pamatujte, že lano je umístěno mnohem výše než na motorovém člunu.

To znamená, že vás bude přirozeně vytahovat nahoru, což je pak vidět hlavně u začátečníků na waku, kteří dělají pohyby dozadu. Většina začínajících wakeboardistůto pak kompenzuje právě tím, že se vždy na chvíli opře dozadu.

Abyste se vyhnuli pravidelnému pohybu dozadu a zpět dopředu, jednoduše zpevněte boky, udržujte lano stabilně u hrudi a ramena rovnoměrně s lanem. Stále budete cítit přirozený vzestup kabelu, ale v této poloze bude vás stabilizační pohyb minimální a pomůže vám to najít rovnováhu.

Absolvujte minimálně několik jízd na kabelu až si na tento pocit zvyknete. Jakmile se budete cítit pohodlně, budete připraveni na skoky do vzduchu.

Začínáme s rampami

Upřímně řečeno, nenajdete člověka, který míří do wake parku jen proto, aby se zajezdil na na vodě jen tak dokolečka. Hlavní důvod pro návštěvu kabelového parku je jízda po rampách a získání možnosti letu vzduchem. Předtím než narazíte na svého prvního kickera, se ujistěte, že máte za sebou základy.

Začínejte v malém. Většina parků na wakeboarding bude mít část a překážky určené pro začínající wakeboardisty, aby měli jistotu, že nezačnete na klasické dráze příliš brzo. Pomocí ručních signálů řeknete operátorovi kabelu, aby upravil rychlost, dokud nebudete spokojeni.

Začněte s nájezdem na rampu. Ujistěte se, že máte k dispozici dostatečný tah, aby vám stačil i pro celou cestu přes rampu, ale ne tolik, abyste to přeletěli moc rychle. Držení lana uprostřed před hrudí vám pomůže udržet správnou rovnováhu.

Jakmile se budete blížit k rampě, držte kolena ohnutá a ramena kolmo k rampě. Nenahýbejte se dopředu ani zpátky, protože by vám mohla deska vyklouznout a narazíte na rampu. Když se dostanete na vrchol rampy, postavte se a připravte se na vzlet.

Když opouštíte rampu, přitáhněte kolena nahoru a držte tělo zpevněné. Vyrovnejte se ve vzduchu a udržujte kolena přikrčená pro přistání. Je důležité, aby byly vaše kolena v úhlu, protože směrem dolů už nemáte žádnou rampu a dopad na plocho není na klouby zcela ideální.

Poté, co zvládnete bez problémů rampy, se můžete přesunout na větší a lepší triky. Především si pamatujte, že jízda na wakeboardu má být zábavná. Nenechte se ovlivnit tím, pokud uvidíte jiné lidi, kteří budou pokročilejší, nebo pokud rampy vypadají strašidelně. Každý musí někde začít a wake park je pro to ideální.

Zajímá vás, co doporučují začínajících wakeboardistům špičkový jezdci na waku z ČR? Přečtěte si rozhovor s jedním z nich – Tomášem „Jádro“ Jadrným.