Karavany a obytná auta. Jak si vybrat?

0
1855

Milujete svobodu a nespoutanost? Představa života nebo alespoň dovolené na čtyřech a více kolech je pro vás snem či životní filozofií? Pak jsou pro vás jistě karavany či obytná auta dokonalým vynálezem. Které z nich ale zvolit a vyplatí se koupě či půjčení? Dnešní článek vám odpoví na všechny tyto otázky a možná vás tak přiblíží od snu více k realitě.

Obytná auta

Obytná auta jsou vlastně skutečným domem na kolech, ve zmenšené variantě, ale se vším potřebným. Příslušenství pro obytná auta poskytuje veškerý komfort a myslí i na úplné detaily. Pohodlná lůžka jsou samozřejmostí, plně vybavená kuchyň rovněž, ale co určitě oceníte v letních měsících – síťky do oken proti hmyzu a mnohé další doplňky. Tato varianta je vhodná pro ty, kteří nemají dostatečně silné osobní vozidlo s tažným zařízením pro karavan nebo si nejsou jisti řízením tak velkého kolosu. Obytná auta pro 2-3 osoby mohou velikosti odpovídat dodávce, s jejímž řízením nemá většina lidí problém. Tato menší auta nebudou mít rovněž problém s parkováním na běžných parkovištích ani s jízdou po užších silnicích.

Karavany

Karavany se rozhodně komfortem nenechají nikterak zahanbit. Ty větší nabídnou skutečně velkorysé prostory na jinak omezené podlahové ploše. Jejich hlavní výhodou bude pro mnohé nižší pořizovací cena a stejná úroveň pohodlí. Problémem ovšem může být řízení auta s připojeným karavanem. Na to se nejen každý nemusí cítit, ale při hmotnosti vyšší než 3,5 tuny vám již nebude stačit řidičský průkaz skupiny B. Pozor, jedná se o součet hmotnosti auta a taženého karavanu. Tedy pro menší auto, schopné utáhnout menší karavan, vám bude stačit běžné řidičské oprávnění. Karavan je v tu chvíli považován za tažený vozík. U větších karavanů platí totéž co pro obytná auta větších rozměrů a přesahujících hmotnost 3,5 tuny.

Půjčit nebo koupit?

Odpověď na tuto otázku je relativně snadná. Postačí vám jednoduché počty. Pokud se vám líbí představa dovolené v karavanu či obytném autě, ale už nyní víte, že tak nebudete trávit každou dovolenou či volný víkend, pak spíše uvažujte o půjčení. Vyzkoušíte si jaké to je a dost možná se nadchnete natolik, že už jinak dovolenou trávit nebudete chtít, ale stále budete mít možnost se rozhodnout.