Zamilovali jste se do létání a toužíte po pilotním průkazu na ultralehké letadlo? V tom případě doporučujeme, abyste nejdříve absolvovali seznamovací let, v rámci kterého si pilotování vyzkoušíte. Dojdete-li k závěru, že je to to pravé ořechové, přihlaste se do letecké školy. Získání „piloťáku“ není tak komplikované, jak se na první pohled jeví. Budete však muset absolvovat množství dílčích procesů. O co se bude konkrétně jednat?
Jen pro zdravotně způsobilé
Létat s ultralightem nemůže každý. Jednou z podmínek je zdravotní způsobilost, kterou posoudí letecký lékař. Výsledek prohlídky je platný po dobu pěti let, poté ji musíte absolvovat znovu. Po dosažení 30 let věku dokonce každé dva roky.
Průkaz radiotelefonisty od ČTU
Další nezbytnou podmínkou je získání omezeného průkazu radiotelefonisty letecké pohyblivé služby. Zkoušku zajišťuje Český telekomunikační úřad. Pětiletá platnost lze prodloužit i bez zkoušek. Pokud však zapomenete, budete je muset absolvovat znovu.
Pojištění pro pilota Jednou z podmínek leteckých škol je uzavření pojištění pilotů. Jedná se o produkt, jehož podstatou je krytí škod způsobených na letadle, které není ve vlastnictví pilota. Můžete si ho sjednat i sami a pravděpodobně ušetříte, protože online pojištění pro piloty bývá o poznání levnější.
Výhodné ceny a podmínky najdete v nabídce pojišťovny ERGO, která má v portfoliu také cestovní pojištění a další produkty.
Teorie, praxe a zkoušky
Jakmile zařídíte vše výše uvedené, můžete se směle pustit do studia. Po absolvování minimálně 21 hodin teoretické přípravy (z celkového počtu 45) se přesunete do kokpitu a nalétáte minimálně 14 hodin a 35 minut s instruktorem a 5 hodin 25 minut sólo. A pak už „jen“ složit teoretickou a praktickou zkoušku a vyzvednout si zasloužený pilotní průkaz.