Zatímco někdy usneme hned, jakmile ulehneme na lůžko, jindy se zase bezradně převalujeme ze strany na stranu a spánek ne a ne přijít. Naštěstí existuje pár fíglů, které vám s usínáním pomohou.
Metoda účinnější než počítání oveček
Zapomeňte na počítání oveček. Vědci totiž přišli s novou, daleko účinnější metodou „4-7-8“, díky níž údajně usnete rychle, vždy a všude. Jedná se o jednoduché dechové cvičení, které uvolňuje tělo, uklidňuje mysl a zpomaluje srdeční rytmus. Princip spočívá v tom, že se nadechujete nosem – každý nádech protáhněte na čtyři vteřiny, pak na sedm vteřin zadržte dech a osm vteřin vydechujte ústy.
Připravte ložnici
V ložnici dostatečně vyvětrejte, ve vydýchaném pokoji se nejen těžko usíná, ale také špatně spí. Okno nechte pootevřené ideálně celou noc, ať může vzduch cirkulovat. Ztlumte topení – podle odborníků by se teplota měla pohybovat v rozmezí od 18 do 21 stupňů.
Minimalizujte všechny rušivé elementy, které vás mohou od spánku odvádět – ať už je to světlo z ulice či svítící budík. Nezanedbatelnou úlohu hraje také prostředí ložnice, mělo by být dostatečně útulné, abyste se tady cítili bezpečně, příjemně a spokojeně.
Uzpůsobte jídelníček
Na noc nejezte těžká jídla, zažívací systém totiž pak musí pracovat na plné obrátky, budete mít i těžké spaní. K večeři si dejte raději lehké bílkoviny, jako je krůtí maso, ryby nebo mléčné produkty, zeleninu a kousek celozrnného pečiva. Vyvarujte se alkoholu, kofeinu i nikotinu. Mají totiž povzbuzující účinky, takže váš organismus nabudí a zabrání kvalitnímu spánku.
Jak si kdo ustele…
Na kvalitě spánku se samozřejmě podílí postel. Stěžejní vliv má však vhodně zvolená matrace, která tělu poskytne dostatečné uvolnění a zároveň tu správnou oporu. Vybírejte ji zároveň s postelovým roštem, který zaručí její ortopedické vlastnosti a prodlouží životnost. Alfou a omegou je v ložnici pohodlí. Pohodlná by měla být nejen postel, ale i pyžamo, ve kterém spíte, nebo povlečení. Tak, nepodceňte žádnou maličkost a spánek přijde, ani nebudete vědět jak!