Bylinné čaje a jejich vliv na zdraví

0
1180

Bylinné čaje patří mezi oblíbené nápoje pro svou chuť i zdravotní účinky. Jaké benefity vám to může přinést, pokud si pravidelně dopřejete bylinkový čaj?

Proč pít čaj

Čaj jako takový se pije už zhruba 5 000 let a jeho účinky byly podrobeny řadě výzkumů. Také v případě čajů z bylinek platí, že jim vědci věnují pozornost. Klíčovou výhodou tohoto nápoje je především to, že neobsahuje kofein.

Při vyšší konzumaci kofeinu dochází ke zvýšení zátěže jater. Po konzultaci s lékařem je tak lze doporučit prakticky komukoli včetně dětí nebo těhotných žen. Které jsou ideální bylinné čaje v těhotenství? Budoucí maminky mohou pít kupříkladu čaj kopřivový nebo ten z listů maliníku.

Kopřivový čaj obsahuje významné množství hořčíku, vápníku a železa. Tyto minerály jsou pro ženu v období gravidity zvláště důležité. Maliny zase pomohou připravit na porod dělohu a snižují poporodní krvácení.

Známý je pro svoje zklidňující účinky i čaj mátový, který má blahodárný vliv na zažívání. Jeho pití lze i v těhotenství rovněž vřele doporučit. A to zejména tehdy, pokud vás provázejí klasické těhotenské nevolnosti. Vyhnout byste se naopak spíše měla třezalce tečkované, řebříčku nebo pelyňku.

Kdy je vhodné pití čaje zvážit

Pití čaje samozřejmě má i svá další omezení, a to nejen v případě žen v jiném stavu. O heřmánkovém čaji platí, že odpustit by si ho měli ti, kteří trpí sennou rýmou. U ostatních činí optimální dávka přibližně dva šálky za týden. Ve větším množství je na místě se vyvarovat taktéž majoránce, oreganu či rozmarýnu.

Vždy důsledně dbejte na trvanlivost čaje. V rostlině se obsah účinných látek postupem času snižuje, v ojedinělých případech může být dokonce bylinka přímo zdraví škodlivá. Dále pamatujte na to, že bylinkový čaj je v podstatě alternativou léku.

Podobně jako neužíváme tabletky tak, jak je nám vhod, měli bychom se stejně vyhnout i popíjení čajů jen tak na chuť. Čaj z bylinek si uvařte teprve tehdy, když už trpíte konkrétním zdravotním neduhem.

Jedná-li se však o onemocnění závažnější, případně až život ohrožující, nepokoušejte se jej léčit pouhým čajem a vždy se obraťte na lékaře.

V případě méně závažných komplikací však představuje pití čaje vhodnou variantu užívání klasických léčiv. Ani za těchto okolností byste jej však neměli užívat dlouhodobě. Například při běžné chřipce vám může ulevit čaj z květu černého bezu.

Podobně si při nachlazení dopřejte i čaj šípkový. Mimo to působí čaj též preventivně, napomáhá totiž posílit imunitní systém. Doslova přírodní zázrak v tomto směru představuje ženšen.

Na současném trhu existuje široká škála čajů nebo nejrůznějších směsí. Vybrat si tak můžete při nákupu přímo na míru svým potřebám. Z důvodů výše zmíněných volte prověřené obchody, u nichž víte, jak svoje produkty skladují a zda dodržují datum trvanlivosti.

Mezi jeden z nejlepších patří i specializovaný e-shop www.poznani-knihy.cz Olomouce, který má v nabídce nejen bylinkové ale i další druhy čajů pro příznivce i znalce.

Čaj k vnějšímu užívání

Čaj lze užívat nejen vnitřně, ale obdobně je vhodný k aplikaci vnější. Z již zmiňovaného heřmánku je možné například udělat obklad vhodný k ošetření hnisavých ran či strupů. Stejně tak efektivně uleví unaveným očím.

Zařadit jej do své domácí lékárničky se proto vedle konvenčních léčebných prostředků rozhodně vyplatí. Dbejte při nákupu ale na to, odkud čaj pořizujete. Důležité je volit prověřený obchod, kde máte záruku správného skladování produktu a dodržování minimální trvanlivosti.

Vyzkoušejte naši prodejnu Poznani-knihy.cz