S čajem proti zimě

0
1573

Zahřeje, ale i posilní. Nejenom v zimním období, ale i po celý rok mají čaje blahodárné účinky na náš organizmus. Každý poctivě vypěstovaný, ručně sbíraný lístek čaje z asijských kontinentů, je pro naše zdraví velmi důležitý. Dnes již existuje celá řada typů čajových nápojů, od bylinných až po ty ovocné, které představují jeden „šálek ke zdraví“.

Bylinné čaje

Bylinné čaje, které jsou jinak známy i jako čaje bylinkové, představují pro náš organizmus největší zbraň v boji proti různým nemocem. Existují i případy, kdy užívání bylinných čajů, ať už jako prevence onemocnění či jeho léčba, je daleko účinnější než braní prášků.

Bylinné čaje jsou především v zimním čase nejlepší cestou, jak se ubránit prochladnutí, chřipkám a čištění organizmu. Díky absenci kofeinu jsou bylinné čaje ideální například pro těhotné ženy.

Na světě je spoustu bylinek, které se dají použít k přípravě čaje. Řada bylinek má pozitivní dopad především na naše nervové ústrojí. Meduňka, lipový květ nebo mátový čaj ulevují od stresu, či bolesti hlavy.

A když se ponoříme do vánočního zimního času, šálek heřmánkového čaje po vydatné štědrovečerní večeři jistě neuškodí. Detoxikační účinky jsou povinností bylinkových čajů.

Himalájské čaje

Himalájské byliny se již po staletí používají k optimalizaci duševních a tělesných pochodů našich organizmů. Jsou základem tradičního lékařství z oblasti monumentálních horstev Himaláj, které je používá v mnoha nejrůznějších kombinacích.

Znalost čajů z této až exotické destinace je u českého člověka velmi malá. A je to škoda. Čaje pramenící z ajurvédské medicíny mají v mnoha případech blahodárné až zázračné účinky. Indická medicína, která je považována za matku všech léčebných systémů.

Ajurvedské čaje jsou pokládány za ozdravující nápoje, které do našich organizmů přináší „sílu Himalájí“ a rovnováhu. Skladba exotických bylin posiluje nervový systém, rozjasňuje mysl a vystavuje stopku nachlazením a vážným nemocem jak v zimě, tak i po celý rok.

Ovocné čaje

Tradičním znakem, který zdobí ovocné čaje, je oblíbenost. Většina Čechů se upírá především ke konzumaci ovocných čajů, ať už těch kvalitních nebo jen uměle obarvených. Pokud se ptáte na jeho účinky, byl by hřích nezmínit především vitamíny C. Každé ovoce má v sobě příliv vitamínů k posílení organizmů a stejně je tomu i u čajů.

U těchto typů čajů však existuje i jedno riziko a tím je překyselení organizmu. Je to především díky tomu, že nekvalitní výrobky obsahují především aromata a umělé konzervanty. Teprve pravý, zdraví přinášející ovocný čaj, posiluje organizmus, zahřeje a ochrání před nemocemi.

Zima je povinným obdobím pro konzumaci jakéhokoli typu čaje. Kombinace bylinkových, exotických čajů s podhůří Indie a čajů ovocných dodá organizmu tolik potřebnou sílu a dá sbohem otravnému nachlazení. Tak, pojďme na šálek.

Velký výběr vysoce kvalitních čajů najdete na stránkách www.poznani-knihy.cz nebo přímo na provoněné prodejně v Olomouci.