To je téma diskuze mezi mnoha paddleboardisty, na které se dost těžko odpovídá. Pravděpodobně uslyšíte z jedné strany, že je lepší používat pevný padddleboard a druhá skupina zas nedá dopustit na nafukovací verzi. Kdo má tedy pravdu? Shodneme se, že v současné době uvidíte na vodě určitě oba druhy.
Při rozhodování o tom, zda zvolit nafukovací paddleboard nebo pevný je třeba se podívat na následující otázky:
- Jaký typ paddleboardisty jste? A na co chcete svůj SUP používat?
- Jak máte vymyšlený transport SUP k vodě a zpět?
- Kde a jak budete skladovat svůj paddle board?
Jaký typ paddleboardisty jste? A na co chcete svůj SUP používat?
Musíte se zamyslet nad tím, co od svého paddleboardu očekáváte a jak jej budete používat.
Výkonnostní paddler
Pokud chcete v paddleboardingu závodit a účastnit se některých rychlostních či vzdálenostních soutěží, bude celkem těžké najít jedno prkno, které bude vyhovovat všem podmínkám. Právě proto vidíte vrcholové závodníky v paddleboardingu na pláži s několika různými paddle boardy.
Obecně se jedná o prkna s lehkou konstrukcí z uhlíkových vláken, která je činí tužšími a citlivějšími na vodu. Ačkoliv i zde najdete závodní prkna iSUP vyrobená ze skleněných vláken, která však mohou při závodech na pláži či na bobtech trpět. Jakýkoliv ohyb prkna pak má vliv i na snížení celkové rychlosti.
Pro výběr pak existuje několik proměnných, které je třeba brát v potaz. Jde zejména o rocker, tvar prkna, spodní profil nebo nastavení finu. Nafukovací paddleboardy neobsahují různé tvary spodní části jako v případě pevných SUP. Proto nemůžete očekávat, že budou fungovat stejně. Nicméně to neznamená, že nemůžete nafukovací paddle boardy používat i pro tuto úroveň. Je však poměrně jisté, že pro vítězství jich budete potřebovat víc.
Klasický paddler (většina z nás)
Chcete si zajezdit každý víkend nebo tak moc, jak to půjde? Pokud ano, pak je pro vás vhodný jak nafukovací, tak pevný paddleboard. Ve skutečnosti mnoho z vás už může mít doma obě verze, které střídá.
Pro plavbu po řece máte k dispozici nafukovací verzi a pokud si chcete o víkendu zazávodit pak se bude hodit pevný paddleboard z karbonových vláken. Výhodu nafukovacího paddleboardu pak oceníte např., když se budou chtít svézt děti nebo se chcete projet i s vaším psím kamarádem.
Pro rozhodnutí můžete využít i možnost zapůjčení paddleboardu, což už většina specializovaných prodejen např. Mysticstore.cz z Brna nabízí. Otestujete více modelů a vyberete si ten, který vám nejlépe sedne.
Sezónní paddler
Mezi ty patří ti, kteří se dostanou na paddleboard pouze o dovolené nebo když krásně svítí slunce. Vám při výběru pravděpodobně nepůjde o výkonnost prkna, ale spíše o osobní preference, pocit z desky a praktičnost. Jak již bylo výše řečeno nejlépe je vyzkoušet více paddleboardů a podle zkušeností, které s nimi získáte si koupit ten pravý.
Jak máte vymyšlený transport SUP k vodě a zpět?
Přeprava nafukovacího paddleboardu je rozhodně jednodušší než převážet pevné SUP. Nemusíte mít střešní nosič ani velkou dodávku. Stačí ho vyfouknout, zabalit do batohu a dát do kufru auta. Také pokud s ním chcete cestovat do zahraničí, pak létání není problém. Neplatíte žádné poplatky za nadměrný náklad pouze jako za normální tašku.
Na místě pak nemusíte tvrdý paddleboard nosit v ruce podél pobřeží na své tajné místo. Stačí vám nasadit batoh a teprve na místě jej nafouknout. Samozřejmě pokud bydlíte přímo u vody, není s transportem pevného boardu žádný problém.
Kde a jak budete skladovat svůj paddle board?
Skladování paddleboardu je často rozhodujícím faktorem při výběru nafukovacího nebo pevného SUP. V ideálním případě by měl být paddleboard uložen na chladném, suchém místě. V případě, že budete mít pevné prkno budete potřebovat garáž nebo kůlnu či vyhradit větší prostor v bytě.
Oproti tomu nafukovací paddle board můžete skladovat kdekoliv, dokonce i ve vašem šatníku. Takže jak se rozhodnete nafukovací nebo pevný?
S výběrem vám rádi pomohou i na Showroomu Mystic Brno, kde si můžete vyzkoušet různé druhy paddleboardů, včetně možnosti zapůjčení.