Vybíráme barvu na dřevo do interiéru

0
1531

Chcete-li oživit barvu dřevěných prvků v interiéru, máte u většiny výrobců k dispozici kolem 20–30 odstínů interiérových barev na dřevo. Rozhodování o vhodném odstínu pak může být stejně obtížné jako výběr vhodné barvy při malování místnosti.

Zjistěte si druh dřeva

Ujistěte se, že víte, jaký druh dřeva budete malovat. Různé druhy dřeva mají různé vlastnosti, barvy a hustoty. Některé jsou mnohem více pórovitější než jiné. Za použití stejné barvy tak můžete dosáhnout u různých druhů dřeva různých barev. Právě určení typu dřeva je prvním krokem k úspěšnému výběru vhodné vnitřní barvy na dřevo.

Vzorky, vzorky a zase vzorky

Dostatek vzorků aplikované barvy na dřevo je základ, neboť případná úprava barevného odstínu, u již aplikovaného nátěru není zcela jednoduchá.

Pro ideální vzorky je třeba mít ten typ dřeva, který budete natírat. Ideální je při nákupu dřeva přibrat o pár metrů víc a ušetříte si i v budoucnu peníze a problémy. Poté použijte vybranou barvu na kousek dřeva a nechte ji zcela vyschnout.

Jakmile zúžíte svůj výběr z několika možností např. na dvě, aplikujte nátěr na větší kus dřeva. Po vysušení použijte také zvolenou povrchovou úpravu. I čirý ochranný nátěr na dřevo barvu trošku změní.

Poté porovnejte výsledek s ostatními barvami, které používáte v dané místnosti. Pokud budete natírat dveře či skříň, porovnejte barevný odstín se stěnami a podlahou. Není to jako když malujete stěny. Jak již bylo řečeno aplikace nové barvy na dřevo, když se vám nebude líbit je poměrně náročná.

Pokud se vám barva v tomto okamžiku, kdy máte stále ještě větší vzorek nelíbí, začněte znovu s menšími kousky a připravte si nový větší vzorek. Je to jednodušší a levnější.

Najděte si inspiraci pro správnou barvu na dřevo

Možná máte již přesnou představu o tom, jaký barevný odstín barvy pro svůj pokoj potřebujete. Nicméně není to tak časté. Možná si nejste jisti, jaké barvy k sobě budou dobře ladit. Pokud se např. chystáte svůj domov prodat, budete chtít, aby vaše nové barevné ladění bylo trendy.

Brožury, časopisy a internetové stránky jsou plné potenciálních barevných řešení přesně pro váš pokoj. Právě zde se můžete inspirovat při hledání vhodné barvy na dřevo. V každém případě se nefixujte na žádnou barvu.

Modelové pokoje a skříně může být velmi obtížné replikovat, když nevíte, z jakého jsou vyrobeny dřeva a jaká barva byla použita pro ošetření jejich dřevěného povrchu. Pohled na tyto modely by měl být pouze inspirací, abyste mohli nakoupit v obchodě či e-shopu s barvami na dřevo a dosáhnout podobných výsledků.

Stanovte si barevné schéma

Když se podíváte na barevná schémata interiérů v brožurkách a dalších zdrojích, zjistíte že některá barevná schémata jsou velmi jednoduchá, zatímco ostatní mohou obsahovat barev víc. Existuje 5 základních barevných schémat, které návrháři používají.

Monochromatické barevné schéma – drží se jedné barvy, např. hnědé. Vše v místnosti bude nějaký odstín hnědé. Při práci s dřevem jde o velmi snadné schéma, které lehce udržíte, zvlášť pokud pracujete s tóny země.

Doplňková barevná schémata – používají barvy, které k době kontrastují. Doplňková schémata mohou být odvážná nebo jemná v závislosti na tom, jakou barvu na dřevo vyberete.

Triádové barevná schémata – pracují se třemi různými barvami. Obvykle to funguje nejlépe, když je jedna z barev hlavní a ostatní ji následně podporují. Vybraná barva na dřevo pak může zvýraznit primární barvu interiéru.

Tetra barevná schémata – jsou nejnáročnější, neboť používají čtyři barvy. Pokud je správně nevyvážíte velmi rychle vás použité barvy unaví. Asi nejvíc se používá v kuchyni, kde jsou populární živější barvy.

Analogické a akcentovaná analogová barevná schémata – používají tři barvy, které se nacházejí v barevném spektru blízko u sebe. Použití analogických schémat je skoro stejně snadné jako v případě jednobarevných schémat a výsledky jsou mnohem zajímavější.  V případě akcentovaných analogických schémat je situace složitější a je třeba s ním pracovat pečlivěji.

Víte, jaké barvy se k sobě hodí? Použijte nástroj Paletton, který vám s tím pomůže. Vhodné barvy na dřevo pak najdete v naší nabídce na www.oleje-osmo.cz