Vybíráme barvu na dřevo do interiéru

0
1481

Chcete-li oživit barvu dřevěných prvků v interiéru, máte u většiny výrobců k dispozici kolem 20–30 odstínů interiérových barev na dřevo. Rozhodování o vhodném odstínu pak může být stejně obtížné jako výběr vhodné barvy při malování místnosti.

více v článku...

Zjistěte si druh dřeva

Ujistěte se, že víte, jaký druh dřeva budete malovat. Různé druhy dřeva mají různé vlastnosti, barvy a hustoty. Některé jsou mnohem více pórovitější než jiné. Za použití stejné barvy tak můžete dosáhnout u různých druhů dřeva různých barev. Právě určení typu dřeva je prvním krokem k úspěšnému výběru vhodné vnitřní barvy na dřevo.

Vzorky, vzorky a zase vzorky

Dostatek vzorků aplikované barvy na dřevo je základ, neboť případná úprava barevného odstínu, u již aplikovaného nátěru není zcela jednoduchá.

Pro ideální vzorky je třeba mít ten typ dřeva, který budete natírat. Ideální je při nákupu dřeva přibrat o pár metrů víc a ušetříte si i v budoucnu peníze a problémy. Poté použijte vybranou barvu na kousek dřeva a nechte ji zcela vyschnout.

Jakmile zúžíte svůj výběr z několika možností např. na dvě, aplikujte nátěr na větší kus dřeva. Po vysušení použijte také zvolenou povrchovou úpravu. I čirý ochranný nátěr na dřevo barvu trošku změní.

Poté porovnejte výsledek s ostatními barvami, které používáte v dané místnosti. Pokud budete natírat dveře či skříň, porovnejte barevný odstín se stěnami a podlahou. Není to jako když malujete stěny. Jak již bylo řečeno aplikace nové barvy na dřevo, když se vám nebude líbit je poměrně náročná.

Pokud se vám barva v tomto okamžiku, kdy máte stále ještě větší vzorek nelíbí, začněte znovu s menšími kousky a připravte si nový větší vzorek. Je to jednodušší a levnější.

Najděte si inspiraci pro správnou barvu na dřevo

Možná máte již přesnou představu o tom, jaký barevný odstín barvy pro svůj pokoj potřebujete. Nicméně není to tak časté. Možná si nejste jisti, jaké barvy k sobě budou dobře ladit. Pokud se např. chystáte svůj domov prodat, budete chtít, aby vaše nové barevné ladění bylo trendy.

Brožury, časopisy a internetové stránky jsou plné potenciálních barevných řešení přesně pro váš pokoj. Právě zde se můžete inspirovat při hledání vhodné barvy na dřevo. V každém případě se nefixujte na žádnou barvu.

Modelové pokoje a skříně může být velmi obtížné replikovat, když nevíte, z jakého jsou vyrobeny dřeva a jaká barva byla použita pro ošetření jejich dřevěného povrchu. Pohled na tyto modely by měl být pouze inspirací, abyste mohli nakoupit v obchodě či e-shopu s barvami na dřevo a dosáhnout podobných výsledků.

Stanovte si barevné schéma

Když se podíváte na barevná schémata interiérů v brožurkách a dalších zdrojích, zjistíte že některá barevná schémata jsou velmi jednoduchá, zatímco ostatní mohou obsahovat barev víc. Existuje 5 základních barevných schémat, které návrháři používají.

Monochromatické barevné schéma – drží se jedné barvy, např. hnědé. Vše v místnosti bude nějaký odstín hnědé. Při práci s dřevem jde o velmi snadné schéma, které lehce udržíte, zvlášť pokud pracujete s tóny země.

Doplňková barevná schémata – používají barvy, které k době kontrastují. Doplňková schémata mohou být odvážná nebo jemná v závislosti na tom, jakou barvu na dřevo vyberete.

Triádové barevná schémata – pracují se třemi různými barvami. Obvykle to funguje nejlépe, když je jedna z barev hlavní a ostatní ji následně podporují. Vybraná barva na dřevo pak může zvýraznit primární barvu interiéru.

Tetra barevná schémata – jsou nejnáročnější, neboť používají čtyři barvy. Pokud je správně nevyvážíte velmi rychle vás použité barvy unaví. Asi nejvíc se používá v kuchyni, kde jsou populární živější barvy.

Analogické a akcentovaná analogová barevná schémata – používají tři barvy, které se nacházejí v barevném spektru blízko u sebe. Použití analogických schémat je skoro stejně snadné jako v případě jednobarevných schémat a výsledky jsou mnohem zajímavější.  V případě akcentovaných analogických schémat je situace složitější a je třeba s ním pracovat pečlivěji.

Víte, jaké barvy se k sobě hodí? Použijte nástroj Paletton, který vám s tím pomůže. Vhodné barvy na dřevo pak najdete v naší nabídce na www.oleje-osmo.cz