Matrace dovedou zpříjemnit život

0
2463

Matrace může v životě hrát velmi důležitou roli, neboť významně ovlivňuje kvalitu vašeho spánku. Zdravý spánek je nezbytný pro regeneraci tělesných i duševních sil – je potřeba, abyste se probouzeli odpočinutí, svěží a s dobrou náladou. Neklidný spánek vám narušuje nejen noci, ale také se odráží na vašem psychickém a tělesném stavu v příštích dnech.

Jak vybrat tu správnou matraci?

Při výběru matrace postupuje každý jinak, protože požadavky na vhodnou matraci jsou naprosto individuální. To nejdůležitější – a většinou pro každého – je to, aby matrace uměla podepřít páteř a udržet ji ve spánku v jejím přirozeném tvaru. Uvolní se tak meziobratlové ploténky, čímž nedojde k jejich deformaci – to zabraňuje bolesti zad. Nezdravý spánek na nekvalitní matraci často způsobuje špatný stav páteře a následné bolesti. Z toho vyplývá, že správná matrace by neměla být ani příliš tvrdá nebo měkká a měla by se umět přizpůsobit křivkám vašeho těla.

Věnujte proto volbě matrace tu nejvyšší pozornost. Při nákupu nespěchejte, jde přece jen o dlouhodobější investici a hlavně o vaše zdraví. Nekupujte rovnou to nejlevnější zboží, nebo matraci, která se vám líbí jen svým vzhledem. Vždy je třeba řídit se více aspekty. Tím prvním je tuhost matrace. Ta se většinou dělí do pěti stupňů. První je nejměkčí, pětka je nejtužší. Vhodná matrace je i taková, která má dvojí tuhost; to znamená, že jedna strana matrace je měkčí, druhá tužší. Tehdy si ji můžete otáčet podle aktuální potřeby.

Někdy má člověk tendenci volit takovou matraci, na jakou byl dříve zvyklý, ale tady pozor: volba tuhosti vaší nové matrace by se měla řídit především vaší váhou. Pokud je vaše hmotnost nižší, vyberte si matraci měkčí, a naopak. Zohlednit byste měli i styl spánku – pokud spíte převážně na břiše či na zádech, zvolte spíš matraci tužší; ten kdo spí na boku, měl by si vybrat matraci měkčí.

Tak ať se vám dobře usíná a ráno hupky vesele do dalšího dne.