Fyziologický reflux u miminka? Chce to trpělivost a pár osvědčených fíglů

0
1039

Pokud vaše miminko po kojení nebo krmení namísto odříhnutí vydatně blinká, nemusí se ještě jednat o nic nenormálního. Svěrač mezi jícnem a žaludkem se miminkům vyvíjí. Když není zcela vyvinut, vrací se obsah žaludku zpět do jícnu. Když budete mít štěstí, situace by se měla do jednoho roku zlepšit. Ale co si s miminkem počít do té doby?

Režim je důležitý

Dobré je dodržovat určitý režim. Nenechávat miminko dlouho bez kojení nebo krmení, aby pak moc nehltalo a nenapolykalo se příliš vzduchu. Ideální rozmezí by mělo být mezi dvěma až třemi hodinami. Rozhodně jej nepřebalujte bezprostředně po jídle. Stlačili byste mu bříško a miminko by se vám hned poblinkalo. Při kojení (krmení) mějte po ruce plínku a miminku dávejte raději bryndák nebo něco na ten způsob. Usnadní vám to práci. Ale i přesto se vám bohužel může stát, že vy nebo miminko budete mít mokré oblečení, které budete muset převléknout. U miminka s tím ale moc nespěchejte a dejte mu na chvíli pod mokré bodýčko kousek plínky nebo čistého bryndáku, aby vám nevyzvrátilo i zbytek stravy.

Zdravé spaní

Aby vám miminko s refluxem dobře spalo, je důležité mu k tomu vytvořit vhodné podmínky. Zdravé spaní bez škodlivých látek je základ. Ale co dál? Volné bavlněné pyžamko, pod hlavičku plínku, abyste v případě „nehody“ nemuseli převlékat celou postýlku a nejlépe mějte i bavlněný chránič matrace. Některé moderní postýlky nebo kolébky pro miminka už na tento problém myslely a jejich matrace se dá přímo naklonit do tzv. anti-refluxní polohy, jako je tomu například u kolébky 2Parents. Nemusíte pak miminku jeho ležení vypodkládávat dekami, knihami či přemontovávat původní konstrukci výrobku nebo kupovat klín do postýlky, ze kterého se vám miminko nejspíš sveze dolů a bude spát mimo. Ležet „přepůlený“ není totiž nic příjemného ani zdravého pro vyvíjející se páteř miminka.

Když by miminko hodně ublinkávalo, můžete zkusit i zahušťování stravy svatojánským chlebem, ale prosím velmi obezřetně a opatrně. V případě, že vaše miminko trpí i na zácpu, tak se tomuto řešení raději obloukem vyhněte. Jen byste to zhoršili. Neřešená zácpa trvající kolem pěti dnů může způsobit například i zánět ledvin. Pokud na zácpu vaše miminko netrpí a do tohoto problému by se kvůli svatojánskému chlebu dostalo, pak to řešte raději zavčas: Podle stáří miminka například heřmánkovým čajem, laktulózou, eventuálně rourkou nebo ibiškovým projímadlem z lékárny. Je to trochu boj, ale dá se to pomocí těchto zdánlivých drobností zvládnout.