Jak vybrat neopren na vodní sporty

0
1832

Neopren je vítanou pomůckou při celé řadě vodních sportů ať už se jedná o kiteboarding, paddleboarding nebo wakeboarding, má vynikající vlastnosti:

  • zahřeje;
  • chrání před zraněním;
  • poskytuje ochranu před slunečním zářením.

Než začnete vybírat neopren, měli byste si v první řadě musíte odpovědět na 3 základní otázky:

  • Při jaké aktivitě bude použit?
  • Za jakých podmínek budu tuto aktivitu provádět?
  • Na jaké úrovni?

1. Výběr v závislosti na aktivitě.

Jiný neopren zvolí surfař jiný zase příznivce paddleboardingu. Konkrétní aktivita předurčuje, jaké pohyby budete v neoprenu provádět, které partie budou nejvíce namáhány, kde uvítáte vyztužení.

2. Podmínky

Jde především o teplotu vzduchu a vody, sílu větru, charakter vody, ve které se budete pohybovat.

3. Úroveň

Jiný neopren zvolí začátečník, který bude trénovat či rekreačně jezdit v méně náročných podmínkách, obvykle také ze lepšího počasí a kratší dobu, ve srovnání s profesionálem vyhledávajícím náročnější výzvy a schopným čelit i nejrůznějším nepřízním počasí.

Dalším kritériem bude VÝBĚR STŘIHU.

Neopreny nabízíme v plné délce (nohavice i rukávy dlouhé) nebo krátké, existují i nejrůznější kombinace.

Obecně platí, že dlouhý neopren volí sportovec do chladnějšího počasí, zatímco krátký, když je teplota vzduchu i vody vyšší. Současně je ale třeba si uvědomit, že v krátkém neoprenu je člověk pohyblivější. Proto jsou oblíbené kombinace krátkých kalhot a dlouhých rukávů nebo naopak, neboť vzhledem ke konkrétní aktivitě nabízí jak ochranu, tak potřebnou pohyblivost a akceschopnost.

Naprosto zásadní roky sehraje i síla, tzn. TLOUŠŤKA NEOPRENU.

Čím je neopren slabší, tím menší tepelnou i mechanickou ochranu nabízí. U jednotlivých produktů uvádíme, zda je neopren třívrstvý nebo dvouvrstvý. Rozdíl spočívá v tom, že u dvouvrstvého chybí prostřední vrstva zvyšující jeho schopnost izolace.

Tloušťka neoprenu je vyjádřena číslem, případně více čísly a vyjadřuje sílu neoprenu v milimetrech. Je-li uvedeno jedno číslo, například 3 – znamená to, že je neopren všude stejně silný, 3 mm.

Více čísel, například 5/3 značí, že trup a případně kritická místa (ramena atd.) jsou z 5mm neoprenu, zatímco končetiny z 3mm.

Kombinace 6/5/4 atd. vyjadřuje použití neoprenů ve třech tloušťkách, kde bývají zesílené kritické partie a rozmístění materiálů najdete v popise produktu.

Pozornost věnujte i zpracování švů.

Ty jsou buď šité nebo lepené. Klasické šité, při nichž dochází k proděravění neoprenu, nejsou samozřejmě tak kvalitní jako neopreny se speciálně šitými a lepenými švy (bez proděravění) – označeno zkratkou GBS.

Velký výběr kvalitních neoprenů značky Mystic najdete na našem showroomu Mystic v Brně nebo na eshopu: www.mysticstore.cz .