Vhodná dětská židle dokáže podpořit správný vývoj pohybového aparátu dítěte

0
2301

I když jsme jako lidé byli přírodou předurčeni k častému pohybu, velkou část dne prosedíme. Zásady správného sezení dodržuje jen málo z nás, a naopak většina z nás si opakovaně stěžuje na bolesti hlavy a zad. Hodiny pak trávíme u lékařů a následně na různých rehabilitačních cvičeních, přitom lze relativně snadno zdravotním problémům zabránit hned od počátku, tedy od útlého věku. Ano, začít bychom měli u svých dětí, které je nutné učit správnému sezení již od malička. Zásady správného sezení a tipy, jak by měla vypadat vhodná dětská židle si představíme v dnešním článku.

Rostoucí nábytek je ideální volbou

Vzhledem k tomu, že děti rychle rostou, je dobré se zamyslet nad tím, co vše lze koupit s ohledem na tento fakt. Oblečení nelze koupit o pět velikostí větší a nechat dítě, aby do něj postupně dorůstalo, podobné je to s kolem a dalšími věcmi, ale s nábytkem peníze ušetřit můžete, pokud vyberete ten správný. Odhlédněme od skříní a dalšího nábytku a zaměřme se na židle a stoly. Oba totiž lze pořídit v tzv. rostoucí verzi. Co si pod pojmem rostoucí židle a stůl představit?

Rostoucí židle

Rostoucí židle je taková, která má nastavitelnou výšku sedáku a dalších částí tak, aby podporovala správné držení těla při sezení dítěte. Nás přesvědčila kvalitou svého provedení rostoucí židle Jitro. Tato židle dokáže růst doslova spolu s vaším dítětem, je vhodná již pro děti od 1,5 roku, které jsou schopné samy stabilně sedět u stolu. Výška této židle odpovídá běžné výšce jídelních stolů, lze ji tedy využívat jako jídelní židli, ale stejně tak dobře poslouží i později, kdy budete potřebovat pro předškolní dítě židli k psacímu stolu. Rostoucí židle Jitro je vyrobena z odolného bukového dřeva a podsedák má doplněn polstrováním pro pohodlné sezení, správné držení těla zde zajistí nastavitelná podnožka.

Rostoucí stoly

S nástupem dítěte do školy rodiče řeší výběr vhodného pracovního stolu. I ty mohou být tzv. rostoucí, mají totiž nastavitelnou výšku pracovní desky, kterou lze přizpůsobit aktuální výšce dítěte. K rostoucímu stolu je vhodná rostoucí židle pro školáka, její nastavení byste měli průběžně kontrolovat, a to tak, aby bylo zajištěno správné držení těla, rsp. horní části trupu. Ruce budou ve správném úhlu při práci na stole a dítě tak nebude mít tendenci se různě naklánět a vychylovat se ze správné osy.

Správné držení těla

A jak by mělo správné držení těla při sezení vypadat? Zásadní je, aby nohy byly celou svou plochou na zemi či podnožce, opěrka zad by měla zajišťovat a podporovat takové držení těla, při kterém jsou kyčle, kolena a kotníky v pravém úhlu a hlava s trupem a páteří by měly být v jedné rovině. Dítě je třeba takovému sezení učit co nejdříve, aby se postupně stalo automatickým.

A ještě poslední tip závěrem, nezapomínejte, že dlouhé sezení, ani to správné, tělu nesvědčí. Je třeba se občas protáhnout, projít se a změnit polohu, to platí nejen pro děti, ale i pro dospělé. Zamezíte tak bolestem zad, křečím, ale také poklesu koncentrace.