Stavební spoření má spoustu výhod. Pozor si však dejte na předčasné výpovědi.

0
1739

Zamýšlíte se nad možností uzavřít smlouvu týkající se stavebního spoření? Pak vám možná pomůže několik následujících řádků, prostřednictvím nichž vám sdělíme vše důležité. Na počátku všeho si uvědomte, že jde o střednědobý závazek v délce trvání šesti let.

Výběr mezi jednotlivými společnostmi je poměrně pestrý, rozdíly však nebudou z pohledu zhodnocování peněz příliš zásadní. Větší důraz by měl být kladen na sankční poplatky a výpovědi. Uzavřete-li výhodně stavební spoření, přinese vám jistě značné výhody.

K čemu potřebujete stavební spoření?

Na počátku všeho byste si měli uvědomit, proč vlastně uzavíráte smlouvu na stavební spoření. Důvody mohou být hned dva:

  • zhodnocování zůstatkové částky,
  • využití úvěru na bydlení.

Obě varianty lze samozřejmě propojit, k čemuž ostatně slouží stavení spoření. Každý rok dostanete při vkladu alespoň 20 000 Kč státní podporu ve výši 2 000 Kč. K tomu si připočtěte ještě úrokové sazby zůstatkové sumy. Za šest let to může být poměrně příjemné zhodnocení, o kterém se vám jinde ani nezdálo.

A ani hypotéka pro vás již nemusí být zajímavým řešením, jelikož při dostatečně velké naspořené částce získáte úvěr na bydlení s lákavým úrokem. A pokud náhodou nemáte ušetřeno dost, nic si z toho nedělejte. Je tu přece ještě překlenovací úvěr, který vše vyřeší.

Zbystřete při výpovědi stavebního spoření

Jestliže ukončíte stavební spoření po šesti letech, počítejte ještě s výpovědní lhůtou tři měsíce. Poté obdržíte všechny peníze, včetně úroků a státní podpory. Jestliže se však ke svým úsporám potřebujete dostat dříve, může to sebou přinášet určité problémy.

Provedete-li výpověď stavebního spoření, buďte si jisti, že přijdete o státní podporu. To by ale nemuselo být ještě tak hrozné. Někteří poskytovatelé stavebního spoření mají v obchodních podmínkám uvedené také sankční poplatky. Ty se mohou pohybovat v průměru kolem 0,5 % z cílové částky. V ten okamžik se pro vás stavební spoření stává nevýhodné a vy jednoduše proděláte.

Rozmýšlejte proto důkladně, jak chcete nakládat s tímto finančním produktem a s jakou společností podepíšete smlouvu.