Pronajímání bytu jako cesta k bohatství

0
4559

Máte volné finanční prostředky a uvažujete nad možnostmi, jak je vhodně investovat se zajímavým výnosem? Určitě jste probírali hned několik variant, jak s nimi dlouhodobě nejlépe naložit. Pravděpodobně jste na miskách vah měli stavební spoření, které je v současnosti stále ještě nejvýhodnějším investičním produktem s garantovaným výnosem, dále vás určitě napadl bezpečný způsob spoření na některém ze spořících účtů (tam je ale roční výnos skutečně velmi malý) a zřejmě jako poslední vás napadlo investování do nemovitosti, tedy koupě investičního bytu. Za jakých podmínek se může pronajímání bytu vyplatit a co byste si měli dobře rozmyslet, než se začnete vůbec pro realitním trhu rozhlížet, to si projdeme v dnešním článku.

Z čeho budete byt financovat

Na samém začátku si musíte dobře spočítat své finanční možnosti. A to nejen ty aktuální, ale zejména ty dlouhodobé. Pronajímání bytu se vám totiž vyplatí jen za určitých podmínek. Nemáte-li k dispozici dostatek financí na koupi investičního bytu, měli byste mít minimálně polovinu. Tento poměr vlastních a cizích zdrojů je v tuto chvíli vlastně ideální. Úrokové sazby jsou stále nízké a trh s realitami nabízí dostatek vhodných nemovitostí. Nyní vám pomůže kalkulačka hypotéky, díky ní si udělejte hned několik variant splácení. Vždy s ohledem na váš věk, výši příjmů (aktuální i tu pravděpodobnou budoucí) a dobu splácení. Patříte-li do věkové skupiny 30-40 let, pak můžete směle nastavit pro příštích několik let vyšší měsíční splátku hypotéky, o deset let později budete uvažovat jinak.

Nechte si poradit

Pokud se obáváte, že byste mohli opomenout některý z důležitých bodů v rámci vašeho plánování, pak vše zkonzultujte s odborníkem. Jednak to může být finanční poradce, ale vzhledem k velmi specifické povaze investice by určitě stálo za to oslovit i specialistu na trh s realitami. Finanční poradce vám poskytne všechny potřebné informace ohledně hypotéky a také vám může doporučit rychloúvěr na rekonstrukci. K čemu takový úvěr na rekonstrukci? Ten vám pomůže urychlit proces, který vede od koupě finančně výhodného bytu po pronajímání takového bytu solventním nájemcům. Realitní makléř vám zase poradí, který byt je pro takovou investici vhodný, a poskytne vám mnoho dalších cenných tipů.