Přežijte podzim i zimu ve zdraví

0
1307

Máte špatnou náladu z uplakaného podzimního počasí? Nebo snad hledáte účinný způsob, jak se vyhnout nachlazení? Připravili jsme pro vás pár tipů, které vám vrátí ztracený optimismus a posilní vaši imunitu proti nemocem typickým pro podzim i zimu.

Dopřejte si dostatek spánku

Chcete být v kondici, lépe zvládat stres a zachovat si odolnou imunitu? Postačí vám k tomu dostatek pravidelného spánku, při kterém se vaše tělo zregeneruje. Rovněž budete mít lepší náladu. Rozhodně se vyhněte vzniku spánkového deficitu. Víkendovým dospáváním to nezachráníte. Dospělý člověk potřebuje 6 – 8 hodin spánku. Naopak děti potřebují spát mnohem déle. Přesná doba se liší podle věku. Čím je dítě starší, tím kratší dobu spánku potřebuje. Třeba v případě předškoláků se doporučuje spát 10 – 13 hodin.

Nezapomeňte na přísun vitaminů

Samozřejmostí je konzumace ovoce a zeleniny kvůli přísunu potřebných vitaminů. Zvláštní pozornost věnujte potravinám bohatým na vitamin C (např. šípek, kiwi či růžičková kapusta). Proč je céčko tak důležité? Posiluje váš imunitní systém. Jestliže nepřijímáte dostatečné množství důležitých látek z přirozené stravy, pomohou vám potravinové doplňky.

Jezte potraviny, které vás zahřejí

V chladných měsících upřednostněte složky stravy, které vás zahřejí. Z koření se jedná třeba o zázvor, pepř, chilli, kurkumu, skořici či hřebíček. Zahřejí vás také luštěniny, maso, kořenová zelenina, cibule, česnek a křen. Vyhýbejte se však ochlazujícím potravinách (např. rajčata, salátová okurka, máta), které oceníte v letních měsících.

Nezanedbávejte pitný režim

Patrně nejvíce se o nutnosti přísunu tekutin hovoří v létě. Avšak nezapomínejte pít ani na podzim a v zimě. Dostatečný pitný režim totiž ovlivňuje jak správné fungování metabolismu, tak imunitního systému. V chladné části roku navíc pociťujeme méně žízeň, takže se můžeme snáze dehydratovat. Nevíte, co pít? Kromě čisté vody zařaďte do svého pitného režimu bylinkové čaje. Skvělou volbou jsou i čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, které se připravíte doma. Jsou mnohem zdravější než džusy zakoupené v obchodě. Oproti nim totiž neobsahují konzervanty, éčka a nadbytek cukru.