Pozor! OBZP budou platit vyšší odvody za zdravotní pojištění

0
1493

Jste osoba bez zdanitelných příjmů neboli OBZP? V tom případě vás následující zpráva příliš nepotěší. Od příštího roku vás totiž čeká zvýšení odvodů za zdravotní pojištění. Příčinou tohoto stavu je navýšení minimální mzdy.

více v článku...

Co přinese rok 2018? Zaplatíte více, vyděláte méně!

Nepodnikáte, nejste zaměstnáni na pracovní smlouvu a ani za vás neodvádí pojistné stát? V takovém případě zřejmě spadáte mezi OBZP neboli osoby bez zdanitelných příjmů. Zpravidla jde o ženy v domácnosti nebo osoby pracující na dohodu o provedení práce.

Výhoda a nevýhoda OBZP

Jako osoba bez zdanitelných příjmů máte jednu výhodu. Vyděláte-li si z dohody o provedení práce
do 10.000 Kč nemusíte z výdělku odvádět sociální a zdravotní pojištění. Pokud navíc podepíšete prohlášení k dani, neplatíte ani daň z příjmu. Nevýhodou je povinnost hradit měsíčně zdravotní pojištění bez ohledu na to, zda právě máte nebo nemáte nějaký příjem. V letošním roce musí OBZP odvádět zdravotní pojišťovně 1.485 Kč měsíčně. V roce 2018 už však půjde o 1.647 Kč. Důvodem je zvyšování minimální mzdy, což je pro mnoho zaměstnanců příznivé. Pro OBZP tomu tak být nemusí. Níže uvádíme praktický příklad.

Kolik OBZP zbude z dohody do 10.000 Kč?

Pro názornost si představíme situaci paní Novákové, která pracuje jako uklízečka na DPP. Její měsíční výdělek činí 10.000 Kč hrubého. Jelikož u zaměstnavatele podepsala prohlášení k dani, je její daň z příjmu nulová. Jako OBZP má však povinnost odvést zdravotní pojišťovně 1.485 Kč. Po úhradě odvodu jí tedy letos zbude 8.515 Kč čistého. V příštím roce si pohorší a po úhradě vyššího zdravotního pojištění činícího 1.647 Kč, jí zůstane jen 8.353 Kč. To je o 162 Kč méně.

O něco hůře je na tom paní Dvořáková působící jako pomocná síla v kuchyni. Také ona pracuje na DPP a vydělá si 10.000 Kč hrubého, ale nepodepsala prohlášení k dani. Její výdělek bude proto nižší, jelikož z výdělku odvede daň z příjmu ve výši 15% (1.500 Kč). Po odvodu daně jí zbude 8.500 Kč čistého. Jakmile uhradí zdravotní pojištění, zůstane jí letos 7.015 Kč. V roce 2018 už půjde pouze o 6.853 Kč.