Pozor! OBZP budou platit vyšší odvody za zdravotní pojištění

0
1561

Jste osoba bez zdanitelných příjmů neboli OBZP? V tom případě vás následující zpráva příliš nepotěší. Od příštího roku vás totiž čeká zvýšení odvodů za zdravotní pojištění. Příčinou tohoto stavu je navýšení minimální mzdy.

Co přinese rok 2018? Zaplatíte více, vyděláte méně!

Nepodnikáte, nejste zaměstnáni na pracovní smlouvu a ani za vás neodvádí pojistné stát? V takovém případě zřejmě spadáte mezi OBZP neboli osoby bez zdanitelných příjmů. Zpravidla jde o ženy v domácnosti nebo osoby pracující na dohodu o provedení práce.

Výhoda a nevýhoda OBZP

Jako osoba bez zdanitelných příjmů máte jednu výhodu. Vyděláte-li si z dohody o provedení práce
do 10.000 Kč nemusíte z výdělku odvádět sociální a zdravotní pojištění. Pokud navíc podepíšete prohlášení k dani, neplatíte ani daň z příjmu. Nevýhodou je povinnost hradit měsíčně zdravotní pojištění bez ohledu na to, zda právě máte nebo nemáte nějaký příjem. V letošním roce musí OBZP odvádět zdravotní pojišťovně 1.485 Kč měsíčně. V roce 2018 už však půjde o 1.647 Kč. Důvodem je zvyšování minimální mzdy, což je pro mnoho zaměstnanců příznivé. Pro OBZP tomu tak být nemusí. Níže uvádíme praktický příklad.

Kolik OBZP zbude z dohody do 10.000 Kč?

Pro názornost si představíme situaci paní Novákové, která pracuje jako uklízečka na DPP. Její měsíční výdělek činí 10.000 Kč hrubého. Jelikož u zaměstnavatele podepsala prohlášení k dani, je její daň z příjmu nulová. Jako OBZP má však povinnost odvést zdravotní pojišťovně 1.485 Kč. Po úhradě odvodu jí tedy letos zbude 8.515 Kč čistého. V příštím roce si pohorší a po úhradě vyššího zdravotního pojištění činícího 1.647 Kč, jí zůstane jen 8.353 Kč. To je o 162 Kč méně.

O něco hůře je na tom paní Dvořáková působící jako pomocná síla v kuchyni. Také ona pracuje na DPP a vydělá si 10.000 Kč hrubého, ale nepodepsala prohlášení k dani. Její výdělek bude proto nižší, jelikož z výdělku odvede daň z příjmu ve výši 15% (1.500 Kč). Po odvodu daně jí zbude 8.500 Kč čistého. Jakmile uhradí zdravotní pojištění, zůstane jí letos 7.015 Kč. V roce 2018 už půjde pouze o 6.853 Kč.