Jak poslat peníze do zahraničí a ze zahraničí co nejlevněji

0
1711

V dnešní době, kdy hranice mezi státy ani jejich vzdálenost už nehrají roli tak můžeme cestovat, pracovat nebo nakupovat v zahraničí bez větších komplikací. Zatímco platba kartou je obvykle zcela bezproblémová, když dojde na převod peněz do zahraničí, tak už si mnozí nevědí rady, jak vlastně na to. Dnešní článek by měl být pomocníkem pro všechny ty, kteří hledají i jiné způsoby, jak převést peníze a nechtějí pro takovou transakci využít bankovní převod.

Možnosti, jak převést peníze do zahraničí

Možná jste trochu překvapeni, že vůbec existuje i jiná možnost než je klasický bankovní převod. Banky sice skutečně tuto službu běžně nabízejí, ale také si za to nechají zaplatit. Nejen u velkých bank, jakými jsou například Česká spořitelna nebo ČSOB, ale i u jejich menších konkurentů mezinárodní převod rozhodně není levný. Poplatky jsou obvykle paušální nebo se odvíjejí procentuálně od převáděné částky. Rovněž kurz v době převodu nemusí být zrovna výhodný, a proto je dobré se poohlédnout i po dalších možnostech, jak peníze do zahraničí nejlépe převést.

Transferwise

Asi nejoblíbenější mezi klienty je P2P (peer-to-peer) směnárna Transferwise. Její nespornou výhodou je výše poplatků a výhodný středový kurz. Díky kalkulačce na této platformě vidíte jasně, kolik vás převod bude stát. V porovnání s bankou pak můžete na poplatcích zaplatit i několikanásobně méně. A jak dlouho to trvá? Po prvním kliknutí na částku zobrazenou na kalkulačce jsou většinou do týdne peníze bezpečně na účtě adresáta. Takže se není třeba obávat, že by nižší poplatky byly vykoupeny dobou, za kterou budou doručeny. Když jde o peníze, je vždy zapotřebí maximální obezřetnosti, proto doporučujeme zkontrolovat reference a zjistit si Transferwise zkušenosti ostatních klientů.

PayPal

A dostáváme se k další z možností. Tato mezinárodní peněženka je ve světě velmi oblíbená a i u nás má stále více příznivců, ovšem pro převod peněz u nás nemá nastaveny zrovna ideální podmínky. Nevýhodné kurzy a vysoké poplatky ji posouvají až na jednu z okrajových možností, jak peníze do zahraničí převádět.

EuroPlatba

Tento způsob převodu peněz vyjde rozhodně výhodněji než v bance, ale lze převádět pouze české koruny na Eura a kurz zde nebývá výhodný.

CurrencyFair

I tady se jedná o P2P směnárnu, kde si kurz směny určují sami klienti. Lze tak získat velmi výhodný kurz ovlivněný aktuální nabídkou a poptávkou. Vhodná je hlavně pro převody vyšších částek, ale nenabízí takové množství měn jako Transferwise a poplatek je stanoven fixně.

A co když potřebujeme převést peníze ze zahraničí

I tento problém dnes řeší nemálo Čechů. Práce v zahraničí je často výrazně lépe placená, a to zejména u některých profesí. Zdejší lékaři proto často migrují za prací například do Velké Británie, kde získají i několikanásobný plat než v místních podmínkách. A právě i převod peněz z Velké Británie není, díky výše zmíněným nástrojům žádný problém. I převod peněz ze zahraničí trvá maximálně týden a jak už bylo zmíněno nejedná se o nikterak složitý proces.