Plexisklo a jeho využití

0
1548

Napadlo vás někdy v kolika různých podobách se denně můžete setkat s věcmi, jejichž součástí je plexisklo? Možná vám přijde zvláštní se nad tím zamýšlet, ale nám přišlo zajímavé se tomuto zajímavému materiálu věnovat blíže, a dozvědět se tak něco více o jeho využití.

Proč právě plexisklo?

Plexisklo je vlastně speciální druh plastu, který svými unikátními vlastnostmi dokáže v mnoha ohledech nahradit klasické sklo. Někdy je naopak jeho použití, v porovnání se sklem, vhodnější. Jako příklad si můžete uvést třeba potravinářství, zde je často plexisklo náhradou za sklo v regálech pultů, a to z důvodu výskytů střípků skla v potravinách. S plexisklem se ale setkáme i v odvětví strojírenském, stavebním a dopravě.

V letectví by se bez plexiskla také obešli jen těžko, tvoří zde celé kabiny, boční či zadní okénka, ale i okénka ventilační. Zejména ve vzduchu se cení pevnost tohoto materiálu v porovnání s jeho nízkou hmotností. Vzhledem k možnosti ohýbání plexiskla je možné vyrobit i speciální a netradiční tvary kabin, což je také nespornou výhodou.

Pro zdravotnictví je plexisklo rovněž významné, tvoří zde nezřídka život zachraňující zařízení, například takový inkubátor a mnohá další. Zkuste se při příští návštěvě u lékaře rozhlédnout po jeho ordinaci, budete sami překvapeni, kolik věcí z plexiskla uvidíte. Řezání plexiskla na velmi malé díly umožní například výrobu zásuvek na jehly a další zdravotnický materiál, který potřebuje specifický způsob skladování.

Pro reklamní účely

A závěrem ještě musíme zmínit svět reklamy, která nás denně obklopuje snad na každém kroku. Prodej plexiskla pro marketingové účely je v posledních letech značný. Vždyť v každém obchodě dnes narazíte na speciální stojany z plexiskla, na kterých jsou umístěné žvýkačky, zubní kartáčky, lízátka a celá řada dalších výrobků. Jsou tak zákazníkům pěkně na očích a v dosahu, což zajišťuje vyšší prodej a  celkový zájem o ně.

S plexisklem se skutečně setkáváme velmi často a mnohé věci, z něj vyrobené, využíváme na denní bázi, aniž bychom si to uvědomovali. Je zajímavé a zároveň i poučné si občas uvědomit, co všechno spolu utváří svět, v němž se pohybujeme.