Proč se nebát dřevěných dekorací

0
1067

Dřevěné dekorace v průběhu let nijak neztrácejí na oblibě. Proč jsou tak populární a kam se vlastně hodí?

Proč se dřeva v interiéru nebát

Dřevěné dekorace patří ke stálicím hlavně proto, že jsou dokonale nadčasové a nepodléhají trendům. Současně jsou velmi univerzální.

Použít je můžete v moderním bydlení, kde vytvoříte zajímavý kontrast s ostatními materiály a zároveň zabráníte tomu, aby interiér působil neosobně a studeně. Dřevo je přírodním materiálem, který vždy vyvolává pocit určité hřejivosti, proto se hodí i pro kombinování s chladnou bílou v trendy minimalistickém domově. Vedle této barvy krásně vynikne.

Ideálně materiál zapadne i na chatu, chalupu nebo do interiéru, který se inspiroval retro stylem. Místnost, kde stojí nábytek s působivou patinou, si přímo říká o pár rustikálně laděných drobností.

Které dřevěné dekorace si vybrat

Dřevěné dekorace snadno přizpůsobíte sezóně: Ať už sáhnete po motivech velikonočních v podobě zápichů do květináčů či si na Vánoce nazdobíte byt andílky, vločkami nebo hvězdami, které na jaře vyměníte třeba za nejrůznější květinové závěsy, chybu neuděláte.

Dřevo má současně výhodu ve variabilitě povrchové úpravy. Jeho strukturu lze ponechat přirozenou, případně zvolit přemalování akrylovou barvou tak, aby vám domů ladila.

K tomuto účelu se prodávají i jakési polotovary, kdy si dekoraci jednoduše dotvoříte dle vlastního vkusu. Překližka se dá omalovat například též obyčejnou fixou. Zapojit do tvoření se mohou snadno i děti, aniž byste se museli obávat velkého nepořádku.

Kam s nimi

Použité barvy musejí přirozeně splňovat hledisko zdravotní nezávadnosti. Dřevo samo o sobě je v tomto ohledu naprosto neškodné, nemohou se z něj uvolnit toxické látky. Roztomilý doplněk dětského pokojíčku sem můžete dát bez obavy o zdraví svého potomka. Kupříkladu dřevěný domeček nejmenším poslouží i jako hračka.

Tyto ozdoby se hodí prakticky do celého bytu, je možné je snadno zavěsit na zeď nebo třeba do okna. Kromě tradičních zvířecích a rostlinných motivů si srdce mnoha lidí získaly i nápisy. Taktéž ve vašem obývacím pokoji své čestné místo určitě získají ty, které vyjadřují pro vás nejdůležitější životní hodnoty jako láska či rodina.

Mívají podobu dřevěné dekorace na zeď, případně té samostatně stojící, která najde svůj prostor na poličce. V prodeji jsou i písmenka, ze kterých na míru vytvoříte třeba jméno vašeho dítěte.

Nejrůznější dřevěné bedýnky a krabičky vám poskytnou skvělou skrýš na drobnosti, v kuchyni i jinde. Dřevěné podtácky zase netradičně doplní kávu vám i každé návštěvě. Proč by dekorace do bytu nemohly ostatně být krásné a současně praktické?

Co už je příliš

V každém případě pamatujte při nákupu na střídmost. A to jak co do množství doplňků i jejich barevného ladění. Úplně postačí dva až tři odlišné odstíny nebo i maximálně tři rozdílné struktury dřeva.

Dávat dohromady není vhodné ani velké množství různorodých materiálů. Jinak z výsledku hrozí nijak příjemný a útulný dojem, ale spíše velmi chaotický.

Kde nakoupit?

Jasnou volbou je určitě internet, kde seženete dekorace zapadající přesně do vašeho vkusu i stylu. Internetové obchody nabízejí velmi pestrou škálu různých doplňků. Jedním z nich je i e-shop Lepaso.cz, který se specializuje na prodej floristických potřeb a celé řady nejen dřevěných dekorací.