Obce investují velké peníze do nejrůznějších projektů, na městský mobiliář často nemyslí

0
1665

V rámci rozvoje obcí a měst obvykle dochází k nemalým investicím do infrastruktury, občanské vybavenosti a dalších velkých projektů. Není tak výjimkou, že i v malé vesničce narazíte na krásně zrekonstruovaný obecní úřad, moderní školu či školku nebo krásně vybavené hřiště, až při delší procházce ale zjistíte, že zde něco chybí. Marně hledáte odpadkový koš, kam byste vyhodili obal od zmrzliny, nikde žádné květiny, v parku se o jednu lavičku pere celá vesnice. Na městský mobiliář se zde jednoduše nemyslelo nebo na něj v rozpočtu nezbyly peníze. Přitom právě toto vybavení obce je tím, co z ní dělá něco víc, tedy pěkné místo pro každodenní život.

Do parku patří lavičky

Také vám přijde líto, když narazíte v některém z měst na krásný a rozsáhlý park a ani po delším procházení ne a ne narazit na lavičku, kde byste se rádi na chvíli posadili a kochali se pěkným prostředím? A nejsou to jen parky, ale i náměstí nebo části městských částí, kde to po lavičkách doslova volá. A přitom nejen starší lidé uvítají, když se mohou při procházkách na chvíli posadit a popovídat s přáteli.

Cyklostezky jsou prima, ale kam s kolem ve městě

Síť cyklostezek je v naší zemi opravu rozsáhlá, dokonce v tomto ohledu nemáme ve světě příliš konkurenci, ovšem ne vždy na cyklisty myslí městská zastupitelství, když řeší vybavení obce. Například stojanů na kola je v některých z nich stále velký nedostatek. Najdete je u restaurací a sportovních center, ale v centrech obcí mnohdy zcela chybí.

Květiny jsou ozdobou každého města

Řekněte sami, nepůsobí na vás krásně, když projíždíte městem, kde na lampách veřejného osvětlení, náměstích, ale i v nejrůznějších uličkách narazíte na vkusně osazené květináče? Zejména na jaře a v letních měsících jsou pestrobarevné květináče nejrůznějších rozměrů doslova pastvou pro oči.

Městský mobiliář by skutečně měl být nedílnou součástí vybavení obce, a to včetně odpadkových košů. Jejich dostatek vede občany k větší čistotě, týká se to zejména pejskařů, kteří tak mají v dosahu vše potřebné k odklízení exkrementů po svých čtyřnohých kamarádech.

Investice do těchto, zdánlivě okrajových, oblastí by měla být pro obce důležitou součástí finančního plánování, jen tak se totiž dokážeme přiblížit některým našim zahraničním sousedům, kteří do celkového vzhledu svých obcí investují pravidelně nemalé finanční prostředky a motivují tak své obyvatele k větší péči o svůj soukromý majetek.