4 tipy na levnější praní

0
1435

Praní není levná záležitost, přesto lze náklady podstatně snížit. Existuje celá řada tipů a triků, jak se vypořádat s haldami prádla a zároveň se finančně nezruinovat. Na celou řadu z uvedených informací je dobré pamatovat a zohledňovat je i při samotném výběru pračky (zejména pokud si ji objednáváte přes internet z různých e-shopů, jako je třeba Orava)

1) První bod je poměrně očividný, to však nic nemění na jeho důležitosti. V pračce perte pouze, pokud je plná. Systematický přístup se většinou vyplácí a nejinak je tomu při praní prádla. Pokud hodláte prát kalhoty kompletně zamazané od podzimního bláta, napřed je očistěte od nejhrubších nečistot ručně. Přidáte tím sice práci sobě, ale ušetříte ji pračce – což souvisí s následujícím bodem.

2) Pravidelná údržba nejen zefektivní samotné praní, ale také prodlouží životnost pračky. Filtr hrubých nečistot proto čistěte aspoň dvakrát ročně. Nezapomeňte taky na změkčovače vody. Ty zamezí tvorbě vodního kamene a vaše pračka vám tak bude moci sloužit i o několik let déle.

3) S pracím práškem nakládejte takticky. Zvažte jeho značku i druh. Existují prášky peroucí za nižších teplot, čímž snížíte energii spotřebovanou k ohřevu vody. Další otázkou je jeho množství. Opravdu ho tam nesypete víc, než je nutné?

4) Nejzásadnější je v tomto ohledu výběr správné pračky. Můžete šetřit práškem, jak chcete, mít pračku narvanou k prasknutí a stejně vám to nebude nic platné. Při výběru pračky proto berte v potaz energetickou náročnost. Například pračka WMO-712 FX spadá i při přijatelné ceně do vysoce úsporné energetické třídy A++. Krom toho vám nabídne kapacitu bubnu 7 kg, 15 pracích programů a přehledné ovládání s LCD displejem.

S pračkou WMO-710F, taktéž spadající do energetické třídy A++, spotřebujete pouze 195 kWh ročně. Pro účinné praní si vyberete jeden z 15 pracích programů a vyperete všech 7 kilo prádla v bubnu. Případně se podívejte na další pračky značky Orava, které patří do úsporné energetické kategorie (označení A).