Místnost lze efektně rozdělit i bez stavebních úprav

0
2809

Členění větších prostor na menší části nebo malých bytů na jednotlivé zóny nebývá vždy snadné. V prvním případě se má obvykle rozčlenění místnosti postarat o to, aby byl prostor útulnější a nepůsobil chladně. Může tak například vzniknout příjemný čtecí koutek, obývací část lze oddělit od jídelní a podobně. U malých bytů zase přepažení místnosti slouží k zachování alespoň částečného soukromí. I když se nemusí jednat o pevnou stěnu, která by byt zbytečně ještě více zmenšila, ale třeba jen o optické oddělení formou zástěny, závěsu či nějaké designové záclony. Možnostem rozdělení místností se dnes budeme věnovat blíže.

Ne vždy je příčka řešení

Ve fázi stavby či rekonstrukce domu či bytu mají majitelé na vybranou, zda prostor oddělí hned na začátku vybudováním zděné či sádrokartonové příčky. Ne vždy je ale toto řešení vhodné. Příčka – tedy zeď, která prostor definitivně rozdělí, může místnost opticky velmi zmenšit, což si mnozí uvědomí až ve chvíli, kdy ji vybaví nábytkem a nastěhují se. Právě proto se vyplatí přemýšlet i nad dalšími možnostmi členění interiéru.

Nábytek a zástěny

Dalším způsobem, jak rozdělit místnost na různé zóny, je použít samotný nábytek nebo zástěny, které jsou k tomuto účelu přímo určené. Například oboustranná knihovna je ideálním kusem nábytku, který lze pro přepažení využít. Na každé straně vznikne pohledově pěkný prostor. Tento druh knihoven bývá dost hluboký na to, aby knihy mohly být z obou stran a nepůsobily tak na jedné straně nevzhledně. Do některých otvorů lze umístit různé dekorace, vázy či svíčky a nechat tak světlo prostupovat do druhé části pokoje. Chcete-li použít jako předěl pokoje klasickou nábytkovou sestavu, pak bude zapotřebí zadní část této stěny nějak efektně zakrýt. Elegantním řešením by mohly být hotové provázkové záclony či velkoformátová fototapeta.

Závěsy, žaluzie či záclony

Pokud máte velmi malý byt, pak ani poslední zmíněná varianta nebude pravděpodobně to pravé pro vás. Není třeba si zoufat, ještě zbývá poslední způsob, jak od sebe oddělit jednotlivé obytné zóny, a to bez minimálního nároku na další prostor. Skvěle zde poslouží závěsy, žaluzie nebo také záclony. Nenechte se mýlit, nepatří jen na okna, skutečně s jejich pomocí můžete velmi efektně oddělit potřebné části pokoje i bytu. Pěkné dřevěné žaluzie sluší snad každému interiéru, závěsy možná nejsou pro každého, i když i ty poslouží svému účelu také skvěle, a poslední variantou jsou právě záclony. Úplně vhodné asi nejsou ty klasické, ale provázkové záclony, které jsme již zmiňovali, dokáží v interiéru skutečné zázraky. Všechny tyto varianty sice neposlouží jako zvukový izolant, ale i tak zajistí dostatek soukromí a dodají celému pokoji kouzlo a vám pocit domova.