Léčivá síla mandal

0
1574

Mandala, andělské mandaly, malování mandal, harmonizační mandaly, mandaly na sklo nebo dnes tolik populární mandalové omalovánky…, pojmy, které už možná každý zaregistroval, a to pravděpodobně v souvislosti s esotérikou, relaxací či sebepoznáním. Co to ale vůbec je mandala, odkud se vzala a k čemu nám může být dobrá?

Slovo mandala

Termín mandala pochází z jednoho z nejstarších starověkých jazyků, staroindického sanskrtu. V překladu znamená „kolo“, kruhový obrázek, léčivý kruh.  V tibetštině se mandala nazývá „Kyilkhor“, což doslova přeloženo znamená „střed s kružnicí“. Forma mandaly vychází ze stále stejného uspořádání. Tvar má vždy jasně stanovený střed, kolem kterého se vše točí.

Původ a symbolika mandal

Mandaly nás provází už od nepaměti. Jejich první vyobrazení sahá až do paleolitu. Kruhové skalní rytiny, interpretované jako sluneční kola, jsou podle archeologických odhadů staré 25 000 až 30 000 let. Mandaly najdeme v různých kulturách, ve kterých byly používány jako symbol pro různé náboženské účely a byly používány také v oblasti meditace. Jako meditační symbol je používali zejména Indové a Tibeťané.  Mandala pro ně představovala nástroj rozjímání. Kruhový tvar mandaly je taktéž od počátku chápán jako symbol jednoty. Měl být obrazem samotného vesmíru a jeho propojením s božskými mocnostmi.

Mandaly byly nalezeny také v odkazech Keltů, jako znaky v malbách amerických Indiánů, u Inků, a dokonce i u Aboriginců, původních obyvatel Austrálie.  Stejně tak v Africe mají kulaté tvary s různými vzory již dlouhou dobu své pevné místo. V křesťanském náboženství se pak s mandalami setkáváme zhruba od středověku, a to například ve formě vitrážových rozet u kostelů a chrámů.

Pro „moderního člověka“ našeho světa pak objevil sílu a význam mandaly až ve 20. století hlubinný psycholog C. G. Jung (1875-1961). Podle jeho názoru jsou mandaly ztělesněním prastarých základních principů, jakýmsi univerzálním archetypem. Tyto prastaré formy nalezneme v různých variacích všude kolem nás, v přírodě i vesmíru, ve stavbě atomů a krystalů.

Význam a účinek mandal v běžném životě

Magické a léčivé síly mandal jsou díky působení tvarů a krásných barev známy již tisíce let. V současném moderním světě už mandaly nemají nutně pouze náboženský nebo rituální význam. Spíše v nás podporují soustředění a kreativitu, stejně jako meditaci a tichou reflexi. Jsou pro nás pomocníkem k navození uvolnění a harmonie. Zklidní naši nervovou soustavu a dovolí nám, abychom se dostali blíže sami k sobě, ke svému srdci a své duši.

V současné době jsou velmi módní a u dospělých se velké oblibě těší tzv. mandalové omalovánky jakožto výborný pomocník pro zvládání denního stresu a emočního přetížení.  Omalovánky mohou mít různě ilustrovanou podobu, od jednoduchých krásných tvarů až po vyloženě expresivní.  Jejich vymalovávání dnes řadíme k relaxačním technikám. Malováním si totiž aktivujeme jinak většinou často zahálející pravou mozkovou hemisféru, navozujeme klid a rozvíjíme tvořivost.

Každá z mandal je po vymalování naším vlastní originálem. V současné době se můžete setkat i s termínem antistresové omalovánky, které kromě mandal používají i jiné vzory.

Také když vytváříme a malujeme svoji vlastní mandalu, je to víc než jen obyčejné malování obrazu. Je to cesta uvnitř sebe. Shon každodenního života a vše rušivé je rázem nahrazeno vyrovnaností a klidem.

Účinek mandal na děti

Malování a tvoření mandal může být pro děti výbornou zábavou.  Nejen že jim zlepšuje koncentraci a navozuje uvolnění, ale tato tvůrčí činnost chrání děti před televizí a počítačem. Terapie pomáhá zejména dětem, které mají velké potíže se soustředěním a hyperaktivitou (ADHD syndrom). Děti si mimo jiné malováním nebo tvorbou mandal výborně trénují motoriku, a dokonce i logiku, rozvíjí smysl pro tvary a barvy.  Forma mandalové terapie je tedy určitou cestou ke kreativní tvorbě se zábavou.

Mandaly a energie

Obrazem mandaly na stěně nebo třeba samolepící mandalou na okně si jednoduše a rychle můžeme zpříjemnit interiérem harmonizovat energie svého domova.  A pokud chcete mít svoji oblíbenou mandalu stále u sebe, abyste mohli kdykoli čerpat její energii, je možné si pořídit třeba praktickou mandalu ve formě kartičky, kterou díky malé velikosti kdykoli můžete skrýt v dlani nebo peněžence.

Velký výběr originálních mandal včetně oblíbených antistresových omalovánek najdete na stránkách www.poznani-knihy.cz nebo přímo na naší prodejně v Olomouci.