Krátkodobý pronájem jako investice. Nový trend dobývá Česko!

0
1924

Krátkodobé pronájmy jsou významnou konkurencí hotelů a penzionů. Stále více vlastníků nemovitostí upřednostňuje krátkodobý pronájem před dlouhodobým. Kupříkladu více než 14 000 českých pronajímatelů nabízí krátkodobé ubytování přes Airbnb. Někteří lidé za tímto účelem nemovitosti dokonce nakupují či renovují. Uvědomují si totiž brzkou návratnost své investice, zvýšení rodinných příjmů o zajímavý přivýdělek i další přednosti tohoto počinu. Oproti jiným poskytovatelům ubytovacích služeb zpravidla nepodnikají, ale své výnosy daní jako běžný příjem z pronájmu.

Specifika krátkodobého pronájmu

Krátkodobý pronájem je sjednáván přes webové portály (např. Airbnb, HomeAway či Booking.com). Nemusíte ani pronajímat celý dům či byt, ale může jít klidně o jediný pokoj. Nájemníci se ubytují jen na pár dnů. Součástí ubytování bývají někdy i doplňkové služby. Jelikož mají o ubytování zájem zvláště zahraniční turisté, vyplatí se vám znalost angličtiny a dalších jazyků. Výhodou je, že pronajímatel nemusí řešit potíže s neplatiči. Platba za ubytování je totiž hrazena předem. Jestliže probíhá platba za krátkodobé ubytování pouze z účtu na účet, nevztahuje se na pronajímatele povinnost elektronické evidence tržeb (EET). Krátkodobý pronájem může být výnosnější než ten klasický dlouhodobý. Výnos však podléhá sezónním výkyvům. Po část roku bývá o pronájem nižší zájem a musíte jít s cenou dolů. V některých částech roku (např. Vánoce, Silvestr) je naopak zájem o pronájem enormně vysoký
a můžete výrazně navýšit cenu.

Komu se vyplatí krátkodobý pronájem?

Rozmach byznysu s krátkodobými pronájmy vedl k nárůstu konkurence a poklesu výnosů. Přesto se vám krátkodobé pronájmy mohou vyplatit. Záleží na atraktivitě lokality, v níž se nemovitost nachází. Trend krátkodobých pronájmů se nejvíce zakořenil ve městech jako Praha, Brno, Karlovy Vary a Liberec. K úspěchu v tomto byznysu však nestačí vlastnit jakýkoliv byt třeba v Praze, nemovitost musí být v zajímavé části města (např. v historickém centru). Svou roli rovněž hraje vzhled nemovitosti a poskytované doplňkové služby.

Krátkodobé pronájmy se vyplatí těm pronajímatelům, kteří nevnímají tuto formu pronájmu pouze jako občasné přilepšení do rodinného rozpočtu. Potřebujete obchodního ducha, ochotu investovat do pořízení a renovace vhodné nemovitosti i její údržby. Rovněž musíte počítat s náklady v podobě poplatků webovým portálům za zprostředkování. Je také potřeba mít náskok před konkurencí a nabízet něco navíc (větší komfort, doplňkové služby jako stravování, …).