Intervence ČNB skončily, ale kdy se dočkáme posílení koruny?

0
1895

Přestože jsme se dočkali ukončení intervencí ze strany ČNB, tak česká koruna zatím neposílila. Co je příčinou tohoto stavu? A jaké dopady na českou korunu lze očekávat od demise vlády?

Hlavní důvod oslabení koruny? Chování spekulantů!

Podhodnocení české měny dosahuje zhruba 4%. Vývoj koruny silně ovlivňuje chování spekulantů, kteří očekávali prudký nárůst kurzu po skončení intervencí. Jelikož se jejich předpoklad nevyplnil, část z nich se zbavuje českých korun. Většina z nich stále čeká na posílení koruny kvůli realizaci svého výnosu. Pokud však dojde k realizaci výnosů v masivním měřítku, bude to mít na korunu negativní dopad. Koruna by pak mohla oslabit dokonce i nad úroveň intervenčního závazku, který činil 27 Kč. Aktuální politický vývoj v Česku má na stav koruny jen minimální vliv. Oznámení premiéra Sobotky o demisi vlády se projevilo pouze chvilkovým oslabením koruny na 26,96 za euro.

Vliv demise vlády na českou korunu

Podle analytiků se dopady demise vlády mohou projevit kolísáním koruny, což se zatím potvrzuje. Měnový kurz koruny by měl kolísat v řádu haléřů nahoru i dolů. Důvěra zahraničních investorů v českou ekonomiku by však utrpět neměla. Předchozí více než tři roky stability působí na investory pozitivně. Sobotkův krok vnímají spíše jako gesto využitelné v předvolební kampani. Navíc je česká ekonomika v dobré kondici, podobně jsou na tom i její exportní trhy. Demise vlády by proto výkon ekonomiky ohrozit neměla.

Korunu ovlivňují i úrokové sazby

Na vývoji měnového kurzu se může projevit rozhodnutí o úrokové sazbě ze strany ČNB. Přílišné uvolnění měnové politiky a dlouhé udržování úrokových sazeb nízko by se zřejmě projevilo oslabením koruny. Naopak utahování měnové politiky by na korunu mělo opačný dopad a došlo by k jejímu posílení. Podle některých analytiků však lze předpokládat, že růst základních úrokových sazeb se významně projeví až v roce 2018.

Krátkodobý pronájem jako investice. Nový trend dobývá Česko!

Krátkodobé pronájmy jsou významnou konkurencí hotelů a penzionů. Stále více vlastníků nemovitostí upřednostňuje krátkodobý pronájem před dlouhodobým. Kupříkladu více než 14 000 českých pronajímatelů nabízí krátkodobé ubytování přes Airbnb. Někteří lidé za tímto účelem nemovitosti dokonce nakupují či renovují. Uvědomují si totiž brzkou návratnost své investice, zvýšení rodinných příjmů o zajímavý přivýdělek i další přednosti tohoto počinu. Oproti jiným poskytovatelům ubytovacích služeb zpravidla nepodnikají,