Jak mocná dokáže být celostní medicína?

0
1913

V plném zdraví a síle si jen málokterý člověk uvědomuje, jak obtížné může být vyléčit některé choroby a navrátit se zpět k plnohodnotnému životu. Žijeme v době, kdy se ze zdraví stává výnosný obchod a pomalu se zapomíná na tradiční léčebné metody, které tu byly již dávno před prvními zmínkami o tzv. západní medicíně. Na co si nemůžeme sáhnout, na co nelze polknout či vypít lék, jako by snad ani nebylo. I proto se názory na celostní medicínu tolik dělí. V posledních málo letech se ale s rostoucím zájmem o zdravý životní styl dostává i přírodní medicína a s ní související obory do popředí zájmu.

Nepodceňujme tradice

I když se přírodní medicína od té západní v mnoha přístupech liší, neznamená to, že její základy nejsou dostatečně pevné. Tradiční čínská medicína stojí na několik tisíc let dlouhé tradici. Její metody tedy rozhodně nejsou žádným šarlatánstvím, jak se mnozí domnívají. Člověk by měl žít v souladu s přírodou, ze které vzešel, to je velmi zjednodušený základ celého učení. A pravdou je, že západní medicína tento fakt často pomíjí a léčí výhradně na základě čísel vycházejících z analýz a testů. Člověk – pacient pak často získává dojem, že vlastně stojí mimo celý léčebný proces. A zejména v tom se celostní medicína od té tradiční západní liší.

Celostní medicína a její vnímání člověka

Celostní medicína spojuje klasické léčebné postupy s přírodní medicínou a zabývá se rovněž psychosomatikou. Přístup k pacientovi a jeho problémům je potom komplexní a řeší všechny stránky jeho onemocnění. Východní medicína totiž staví mnohem více na tom, že tělo a duch jsou propojené nádoby.

Ačkoliv je čínská medicína obsáhlým oborem, který zahrnuje akupunkturu, akupresuru, masáže, bylinnou léčbu, speciální výživu, baňkování a mnoho dalšího, každý může do jejích tajů proniknout. I u nás už existují speciální školy celostní a přírodní medicíny, kde se studentům dostane velmi kvalitního vzdělání. Pro některé se může čínská medicína stát novou profesní dráhou a jiní zde zjistí a pochopí, jak mocný je tento druh medicíny v boji se všemi dnešními chorobami.