Finančního poradce vybírejte pečlivě

0
1591

Bankovních i nebankovních institucí nabízejících široké spektrum finančních služeb je celá řada, ale ne všechny dokáží také nabídnout kvalitní finanční poradce. V čem vám profesionální poradenství může pomoci a jak jej rozpoznáte od čistě obchodního chování, si rozebereme v dnešním článku.

Co udělat ještě před schůzkou v bance

Než se vydáte do banky, kterou jste si vybrali, nebo ve které již máte své účty a další produkty, nezapomeňte zjistit, co nabízí konkurence. Ať už je produktem, který hledáte, hypotéka, úvěr na rekonstrukci nebo třeba jen běžný či spořicí účet, před návštěvou banky si udělejte malý průzkum, co která banka nabízí. Dobrým nástrojem vám může být kalkulačka hypotéky, tu má na svých stránkách většina bank i celá řada finančních serverů. Připravíte-li se předem, finanční poradce uvidí, že máte přehled a vy se nenecháte snadno nachytat na nereálné či dokonce nepravdivé nabídky.

Finanční poradce je obchodník

Dále je nutné mít na mysli, že finanční poradce je v první řade obchodník. Ano, pokud je kvalitní, neměl by vám nutit celou řadu produktů, které pro vás nejsou výhodné nebo je nepotřebujete, ale vždy je dobré si uvědomovat, že jeho práce je, v rámci poradenství, také prodávat. Pokud jste do banky přišli, abyste investovali část svých úspor, finanční poradce by vám měl vysvětlit nejen výhody, tzn. možný výnos, ale také rizika a vstupní poplatky takové investice. Zajímá vás například půjčka na rekonstrukci vašeho domu? Pak byste se měli dozvědět, zda je právě tato forma úvěru pro vás nejvhodnější, a jaké jsou případně další možnosti. Vždy byste měli znát částku, o kterou půjčku nebo hypotéku přeplatíte, pouhé číslo v procentech vám mnoho neřekne, banky mají povinnost tato čísla uvádět.

Nenechte se do ničeho tlačit

Hraje-li finanční poradce o čas, pak se mějte na pozoru! Je to stejné jako s nákupem jiných nákladnějších věcí, obchodník chce prodat, a tak na zákazníka tlačí, někdy argumentuje omezenou platností výhodné nabídky, jindy se sníží i k různým nekalým taktikám. Důležité je nepodlehnout pocitu, že se musíte rozhodnout hned. Hypotéka ani půjčka nezdraží přes noc, zůstaňte proto klidní, nabídku si nechte vytisknout, doma vše porovnejte a promyslete.

A ještě jedna rada na závěr, dobrého finančního poradce poznáte hlavně ve chvíli, kdy potřebujete vyřešit běžné finanční záležitosti, ať už to jsou problémy s vaší platební kartou či převod peněz do zahraničí. Je-li ten váš právě takový, pak mu můžete s klidným srdcem věřit i ve složitějších obchodních záležitostech.