Dřezová baterie vám může ušetřit spoustu peněz

0
1324

Voda je drahá, na tom se shodneme. Pokud ji nečerpáte z vlastního zdroje, pak počítejte s vysokým vodným a stočným (například v Praze to dá v součtu 85,42 korun za m3). Každý ušetřený litr vody tedy může vaší peněžence odlehčit. Možností, jak docílit nižší spotřeby, je v dnešní době poměrně dost – přes omezovače průtoku a snížení množství vody na jedno spláchnutí toalety až po vlastní snahu o šetrnost. Spotřebu vody však lze omezit i bez investic nebo bez omezení vlastního pohodlí, stačí věnovat trochu více času výběru vhodné vodovodní baterie a jejímu správnému použití. Ty dnešní jsou totiž přímo navržené tak, aby byly šetrné.

Důležitá je vnitřní a vnější stavba baterie

Jedním z faktorů, které mohou průtok vody velmi výrazně ovlivnit, je struktura baterie. Jak vnitřní, tak i vnější. Příkladem toho mohou být pákové baterie, u nichž lze proud vody zastavit pouhým stlačením páky dolů. Snadná je i regulace teploty. Naopak třeba kohoutkovou baterií proteče vody mnohem více, než ji stihnete zastavit. A to nemluvíme o tom, jaký je naprosto zbytečný průtok ve chvíli, kdy regulujete teplotu. Uvnitř baterie byste se zase měli podívat na typ a materiál kartuše. Ta mění při regulaci tvar a řídí tak průtok teplé a studené vody. Mísením obou pak dostáváte výslednou teplotu. Je-li odolná a pevná, nejlépe kovová, pak bude mít dlouhou životnost. U levnějších baterií se ale setkáváme s kartuší plastovou, která se záhy rozbije. Regulace je pak složitější, nehledě na to, že voda může kolem páky protékat ven úplně zbytečně.

Míra úspor závisí jen a pouze na vás

Promyšlená dřezová baterie vám sice může pomoci na vodě ušetřit, ale míra úspor z velké části záleží také na tom, jak ji hodláte používat. Abyste zbytečně neplatili, měli byste co možná nejvíce omezit plýtvání. Tedy neumývat nádobí pod tekoucí vodou, ale napustit ji do dřezu a umýt nádobí tam. Nebo nenapouštět plný dřez několikrát za den, abyste opláchli vždy trochu nádobí, ale pokusit se ho všechno umýt najednou nebo nadvakrát. Detailem je pak třeba nastavení požadované teploty pákou ještě předtím, než vodu pustíte. Jsou to drobnosti, ale vzhledem k tomu, že dřez budete používat v podstatě denně, jsou více než důležité.