Nerezový dřez: kvalitu poznáte podle materiálu

0
1133

Nerez je pro výrobu kuchyňských dřezů asi nejdéle používaným materiálem. Předurčují jej k tomu vlastnosti, které jsou v kuchyni žádoucí. Tedy dobrá odolnost vůči mechanickým poškozením a vysoké teplotě a do určité míry i proti chemii. Navíc není nijak těžký ani masivní, jen trochu náročnější na údržbu. Ovšem tím zásadním faktorem, jenž je pro úroveň těchto vlastností zcela klíčový, je složení materiálu. Ne každý nerezový dřez je kvalitní a ne vždy si zaslouží místo ve vaší kuchyni. Zkrátka, není nerez jako nerez

Nerezavějící ocel a její různá složení

Není pravda, že nerezavějící ocel musí být nutně odolná, nebo dokonce, že nezkoroduje. Záleží čistě na jejím složení. Dnešním standardem je chromniklová ocel 18/10 (označovaná jako chirurgická). Celých 18 % této oceli tvoří chrom a 10 % nikl. A je to právě tento poměr, na kterém závisí dobré vlastnosti – nikl zajišťuje teplotní a mechanickou odolnost, chrom zase dodává pevnost a brání rezavění. Taková ocel je navíc žáruvzdorná a vysoce hygienická, protože se na ní špatně usazují bakterie. Ovšem zejména levnější varianty nerezových dřezů používají ocel, jejíž složení kolísá. V extrémních případech se může pohybovat od 8 % až do 30 % chromu, u niklu je to podobné. Avšak rozbití správného poměru může mít za následek kompletní ztrátu dobrých vlastností oceli.

Povrchové úpravy pro vzhledný design

V obchodech se můžete setkat s různou povrchovou úpravou nerezu. Nejde o různé typy oceli, jde pouze o designový prvek dřezu. Nejběžnější je aténový hladký povrch, jehož výhodou je, že na něm budou jen velmi těžko ulpívat nečistoty. Na druhou stranu, bude vyžadovat pravidelné leštění. Méně časté jsou potom tkané struktury. Ty rozeznáváme podle hrubosti dvě – Linen a Mikrolinen. Tyto textury tvoří na povrchu drobné řetězy a mají pro nerezový dřez za následek speciální lesk a větší atraktivitu. Zaschlá voda na nich není tolik patrná, ale v jemně vybroušených útvarech se mohou usazovat bakterie. Pravidelnému čištění se tedy nevyhnete ani tady. Ovšem pokud zvolíte dřez z kvalitní oceli a s designově pěknou povrchovou úpravou, bude za trochu práce navíc stát.


Redakce radí: Pečujte o svůj dům.