Bojíte se zubaře? Uklidní vás analgosedace

0
2129

Se strachem ze zubaře se potýká mnoho z nás. Některé stomatologické zákroky jsou navíc velmi nepříjemné a bolestivé. Naštěstí existuje způsob, který vás zbaví jak obav ze zubaře, tak i bolesti při ošetření. Pomůže vám tzv. analgosedace neboli sedace při vědomí.

Když lokální anestezie nestačí

V některých případech zubař provede místní znecitlivění neboli lokální anestezii. Ta však není vždy dostačující. Analgosedace je oproti lokální anestezii účinnější proti bolesti. Zároveň jde o šetrnější metodu, než je celková anestezie (narkóza). Hojně se používá i u bázlivých dětí, které by jinak zubař nemohl ošetřit?

Co je sedace při vědomí?

Analgosedace neboli sedace při vědomí je farmakologicky navozený stav zklidnění, zbavení stresu a ztlumení bolestivých podnětů. Neprovádí ji zubař, nýbrž anesteziolog.

Jak analgosedace probíhá?

Provedení analgosedace má na starosti zkušený anesteziolog, který vám aplikuje zklidňující látku. Neztratíte však vědomí tak, jak to bývá u celkové anestezie. Během stomatologického ošetření reagujete na pokyny lékaře, protože máte pouze sníženou úroveň vědomí. Po opětovném nabití plného vědomí si z prováděného zákroku nic nepamatujete.

Analgosedace má v medicíně široké uplatnění

Sedace při vědomí se používá v řadě lékařských oborů (např. kardiologii, invazivní radiologii nebo plastické chirurgii). Její nejznámější využití je však ve stomatologii, kde se stala moderním trendem. Analgosedaci lze provádět jak u dospělých, tak u dětí.Zpravidla analgosedaci zubaři doporučují při extrakci zubů, rozsáhlé rekonstrukci a sanaci chrupu, při zavádění zubních implantátů nebo při endodontickém ošetření. Během jedné analgosedace vám může zubař extrahovat až 3 zuby.

Sedace při vědomí není vhodná pro každého

Jak už to bývá, najdou se jedinci, pro které není tato anesteziologická metoda vhodná. Podstoupit ošetření pod analgosedací nemohou např. osoby s plicními, jaterními a ledvinovými chorobami či těhotné a kojící ženy. Problematická je rovněž aplikovat sedaci při vědomí u kuřáků. Pokud tedy holdujete tabáku a chcete analgosedaci, budete se muset svého zlozvyku vzdát. Vašemu zdraví to jen prospěje.