Zjistěte, jaké lazury na dřevo si vybrat

0
960

Máte na své zahradě spoustu dřevěného vybavení a přáli byste si aby vám vydrželo dlouho krásné a nepoškozené? Pak je potřeba ho co nejdříve vhodně ošetřit.

Prudké střídání teplot, deště se sluncem a podobné rozmary počasí, totiž dřevu vůbec nesvědčí a postupem doby mu dávají úplně jiný vzhled, než mělo na začátku. Dřevo zešedne a začne být křehké.

Základem toho, aby si dřevo uchovalo svůj krásný přirozený vzhled co nejdelší dobu, je poskytnout mu kvalitní a odolný ochranný nátěr. Na trhu se v tomto segmentu vyskytuje mnoho různých druhů, kvality i značek, takže je rozhodně z čeho vybírat.

Olejová lazura ochrání váš dřevěný mobiliář

Lazura na olejové bázi se postará nejenom o váš dřevěný nábytek, ale bude chránit i lavičky, dětské prolézačky, dřevěná zábradlí, ploty, krovy nebo třeba i sadařský žebřík.

Její hlavní výhodou je, že díky své olejové konzistenci, nepustí do dřeva vodu, tím ho chrání před zbobtnáním a plísněmi.

S její pomocí ochráníte dřevo nejen před vodou, ale před různou nepřízní počasí, a dokonce i hmyzem, které by jinak dřevo mohli poškodit.

Bezbarvou lazuru nebo raději s barevným nádechem?

Lazura na dřevo je průhledná a může mít buď lehký barevný nádech nebo je zcela bezbarvá

Čím více je lazura transparentní, tím lépe vyniká krásná kresba dřeva. Ovšem z hlediska jeho ochrany, je lepší vybrat si nátěr s barevným tónem.

Zvolená sytost odstínu totiž rozhoduje o tom, jak moc bude ostřené dřevo chráněné. Čím tmavší odstín a čím větší hustotu pigmentů si vyberete, tím lépe bude dřevo chráněno vůči UV záření.

Co je potřeba před nátěrem udělat?

Aby co nejvíce vynikla krása dřeva, je nutné ho před samotným nátěrem správně připravit. Vyspravit jeho případné nedostatky, jako jsou třeba poškozené suky nebo díry a po té povrch obrousit smirkovým papírem.

Na závěrečné broušení do hladka, je třeba použít smirkový papír s jemnou zrnitostí. Pamatujte si, že při posledním přebrušování musíte vést papír vždy po směru let.

Povrch dřeva je také před nanesením lazury nutno zbavit prachu a hlavně mastnoty. Od prachu vám pomůže jemný štěteček a s mastnotou si poradí například silně savý papír.

Bude lazurový nátěr stačit?

Aby byla ochrana dřevěných prvků, co nejsilnější, je potřeba lazuru po zaschnutí opatřit další ochranou vrstvou. Jako další nátěr se doporučuje barva na dřevo.

A ještě tři tipy na závěr

Nikdy nenatírejte při prudkém slunci, protože médium by se v horku vypařilo a nestihlo by se vsáknout.

Do natírání se nepouštějte ani večer, protože snižující se teploty a noční vlhko, mohou způsobit nejenom změnu odstínu, ale hlavně nedovolí nátěru přilnout k materiálu, a to může později způsobovat nemalé potíže.

Lazurou můžete natřít i starý omšelý nábytek ze dřeva, který máte uvnitř domu a nepotřebujete ho chránit. Dá dřevu nový život, svěžest a energii.

Chcete při výběru lazury na dřevo ušetřit a zároveň dopřát dřevěnému povrchu opravdovou kvalitu? Vyzkoušejte lazury na dřevo Osmo, které se vyznačují vysokou vydatností a dobrou cenou. Velký výběr najdete na stránkách www.oleje-osmo.cz