Naučte se správně aplikovat oleje a vosky na dřevo
Mnoho truhlářů a dalších řemeslníků, kteří pracují se dřevem používá olejové či voskové nátěry jako první vrstvu ihned po dokončení svého díla. Důvod je celkem jednoduchý. Oleje i vosky na dřevo se snadno aplikují, zajistí bezproblémové výsledky, nepotřebujete žádné speciální aplikátory a zároveň ponechají vzhled dřeva přirozený.
Pokud existuje jedna výrazná vada, kterou tyto oblíbené povrchové úpravy trpí jde o nízkou životnost. Proto si pro svůj barový či kuchyňský stůl pravděpodobně nevyberete olej na dřevo či vosk. U tohoto typu nábytku se dají očekávat škrábance, kolečka od horkých sklenic nebo pokapání silnými rozpouštědly.
Naopak ideální jsou např. pro dřevěné knihovny, šperkovnice nebo obrazové rámy. Zatímco úprava voskem může být použita na jakémkoliv druhu dřeva, vyvarujte se použití oleje na aromatický cedr nebo např. palisandr. Tento typ dřeva obsahuje antioxidanty, které zabraňují vytvrzení olejové vrstvy.
Vosky na dřevo
Prodávají se v kapalné či pastové formě nebo v pevných tyčinkách. K dispozici jsou vosky v mnoha různých barvách, např. jasné barvy, jantarové, dřevěné tóny nebo i bílé vosky. U vosků rozlišujeme také tvrdost, některé jsou měkčí jiné tvrdší. Ani ty nejtvrdší vosky na dřevo však nedosahují tvrdosti laků.
Právě skutečnost, že jsou měkké znamená, že neochrání před poškrábáním a opotřebením. Vosky na dřevo pochází z různých zdrojů. Můžete se setkat s minerálními vosky, rostlinnými nebo živočišnými. Ve výsledku pak vosky nepronikají do struktury dřeva, ale vytváří ochrannou vrstvu na povrchu.
Díky tomu zabrání oxidaci /změně barvy/ dřeva, ale nijak dřevo nezlepší. Jakmile vosková vrstva v čisté barvě uschne vypadá dřevo jako čerstvě uřezané bez povrchové úpravy.
Vosk v kapalné nebo pastovité formě obsahuje nějaký typ rozpouštědla a tím, jak se odpařuje vosk vytvrzuje. Prakticky všechny druhy vosků lze rozpustit benzínem nebo alkoholem, což se hodí vědět. Zvlášť, když budete chtít odstranit vosk z povrchu dřeva nebo jiného povrchu.
Většina vosků se taví při nízkých teplotách, takže od nich nelze očekávat přílišnou odolnost vůči teplu. Nicméně díky svým vlastnostem velmi dobře ochrání před vodou nebo rozlitými nápoji. Vosk na dřevo je možné nanášet na jakoukoliv povrchovou úpravu a vždy dřevu dodá měkký lesk a hladký povrch. Pozor však na aplikací jiného povrchového nátěru na vosk – to nepůjde.
Pokud budete používat kapalný nebo pastový vosk, jednoduše jej aplikujte na povrch a přebytečné množství vosku pak setřete. Dobrým aplikátorem vosku je např. jemná drátěnka a následné setření papírovými ubrousky. Chcete dosáhnout více lesku, nechte vosk vyschnout a pak jej jemně roztírejte.
Oleje na dřevo
OIej se skládá z molekul tak malých, že se dokáže dostat i do struktury dřevěného povrchu, místo aby zůstal pouze na povrchu. Výsledkem aplikace oleje na dřevo je bohatší vzhled dřeva bez nutnosti přidávat na povrch nějaký film navíc.
Existují dva typy olejů na dřevo, které řemeslníci používají. Suché a vlhké oleje. Suché oleje mění při vystavení kyslíku ve vzduchu své složení z kapaliny na pevný povrch. Patří sem např. lněné oleje nebo tungové oleje. Naopak např. olivové oleje nebo minerální k suchým olejům nepatří.
Vlhké oleje zůstávající vlhké po neurčitou dobu až do dalšího vyčištění dřevěné desky vodou s mýdlem, kdy se umyjí. Vzhledem k tomu, že nevytváří na povrchu pevný filtr, používají se převážně pro ošetření dřeva ale ne jako finální vrstva.
Při aplikaci oleje jej nalijte olej na dřevěný povrch a zajistěte případným přidáváním, aby byl celý povrch vlhký i v oblastech, kde se olej rychleji vstřebává. Po cca 10 minutách utřete zbytek oleje z povrchu. Pro hladší a bohatší povrch celý proces opakujte.
Chcete si vyzkoušet jedny z nejkvalitnějších olejů a vosků na dřevo? Pak se podívejte po výrobcích značky Osmo, které najdete i na stránkách www.oleje-osmo.cz