Kdy přezout na letní pneu a čeho se vyvarovat

0
7611

Pomalu se blíží konec března a s ním i zákonná povinnost obutí zimních pneumatik. Proč je důležité vaše auto přezout na letní pneu, čeho byste se obecně měli vyvarovat a také jak vybírat letní pneu si dnes vysvětlíme.

Rozhodně přezout

Pokud si pohráváte s myšlenkou, že tzv. dojedete zimní pneumatiky, protože příští zimu plánujete koupit novou sadu, pak vezměte raději rozum do hrsti a neriskujte zdraví, či dokonce život. Výměna zimních pneu za letní hraje mnohem větší roli, než by se možná zdálo. Zimní pneumatiky jsou navrženy pro jiné podmínky než pneu letní. Optimální teplota pro jejich používání se pohybuje do sedmi stupňů, při dlouhodobě vyšších teplotách mají zimní pneumatiky zcela jiné vlastnosti. Nižší přilnavost a až o 20 % delší brzdná dráha, to jsou jen některé z nich. Zatímco bezpečnost se sníží, protože dojde k horší stabilitě a ovládání vozu, spotřeba se naopak zvýší, a to až o deset procent, takže v konečném důsledku rozhodně neušetříte.

Jak vybírat letní pneu

Při výběru letních pneu se určitě neřiďte pouze cenou. Mnohé testy opakovaně prokázaly, že levné letní pneu se mohou pěkně prodražit. Zejména to platí o čínských pneumatikách za skutečně nápadně nízké ceny. Ověřte si výrobce, projděte si testy, ať jste si jistí, že kupujete skutečně kvalitní letní pneu. Dobrým vodítkem pro vás může být server ADAC, již několik let se zabývá testováním letních i zimních pneu.

I na dezénu pneu záleží

Letní pneu Sava Intensa HP

S ohledem na váš styl jízdy se také při výběru zaměřte na dezén pneumatik. Vybrali jsme pro vás dva, které se v testu ADAC umístily na předních příčkách a jsou přitom cenově příznivé.

Pro příznivce sportovní jízdy a majitele silnějších vozů za úvahu rozhodně stojí pneumatiky Hankook Ventus Prime3 K125. Jejich přednostmi jsou zejména perfektní ovládání na suchém i mokrém povrchu a odolnost proti aquaplaningu, ale i vysoká odolnost. Vzhledem ke štítkové hlučnosti 71 dB je ve velké míře zachován cestovní komfort bez rušivého hluku kol. Zaručují rovněž vysokou efektivitu brzdění, a tím vyšší bezpečnost jízdy.

Pro potřeby běžného ježdění se nabízí letní pneumatika Sava Intensa HP, ta příjemně potěší skvělým poměrem ceny a nabízené kvality a navíc ještě opravdu rozsáhlou nabídkou rozměrů. Její propracovaný směrový dezén, konstrukce s plošší a širší konturou a polymerová směr s obsahem siliky zajistí řidiči nejen výkonný záběr a dobrou ovladatelnost v zatáčkách, ale také krátkou brzdnou dráhu na mokrém povrchu a nízký valivý odpor, díky kterému mají pneumatiky dlouhou životnost.

Jak prodloužit životnost pneu

Životnost pneumatik můžete z velké části ovlivnit i vy sami. Postačí, když budete pravidelně kontrolovat tlak, aby měly pneumatiky optimální kontaktní plochu s vozovkou a opotřebení plášťů tak bylo rovnoměrné. Tomu napomáhá i správné vyvážení kol. A posledním bodem ve snaze o maximální životnost vašich pneumatik je pravidelná výměna pozic kol. Vzhledem k tomu, že přední pláště zatáčí, opotřebují se rychleji než zadní, pokud tedy vyměníte přední za zadní každých 8 – 10 000 km, ovlivníte významným způsobem jejich životnost.