Kouzlo zvané soustružení dřeva, v co vše jej dokáže proměnit?

0
1579

Dřevo je přírodní materiál, který jednoznačně patří do každého interiéru i exteriéru. Nejen, že velmi často tvoří konstrukční část stavby, kde bývá lidskému oku skryt, ale v mnohých podobách je také součástí vnitřního vybavení a doplňků. Jeho krása a funkční vlastnosti se tak promítnou v každé židli, skříni, podlahové krytině, ale i drobných dřevěných předmětech, které ve své dřevěné podobě mají neskutečné kouzlo. Práce se dřevem je láska na celý život, jeho jednotlivé kousky lze díky soustružení dřeva proměnit krásné věci.

Věšáky, úchytky a další

Jen se rozhlédněte po svém domě či bytě, kolik věcí ze dřeva jste našli? Židle, stůl, možná i některý větší nábytek z masivu, ale věnujte pozornost těm menším věcem. Koukněte třeba na věšák, na kovové konstrukci jsou nasazené dřevěné koule, které zajistí zavěšené oděvy na místě. Dřevěné úchytky na komodách či skříních, všechny tyto dřevěné výrobky vznikají soustružením.

Co to vlastně soustružení dřeva je?

Technika soustružení dřeva může být různá, ovšem základ je vždy stejný, rychle se otáčející dřevo je opracováváno speciálními noži, aby bylo dosaženo konkrétního tvaru. Pomocí vřetenového soustružení vycházejícího z válcovitého tvaru mohou vzniknout například nohy ke stolům a židlím nebo příčky zábradlí. Ozdobné prvky, misky, ale i hračky se vyrábí soustružením podélným či příčným. Tato metoda dokáže opracovat jak vnější část dřeva, tak i dutinu uvnitř. Méně častými technikami soustředění jsou potom prstencové, víceosé nebo segmentové. Součástí soustružení dřeva by měly být i finální úpravy již hotového výrobku, tedy jeho uhlazení a zjemnění a dále pak lakování či moření.

Hračky ze dřeva

Na závěr ještě musíme zmínit trendy záležitost, kterou jsou bezesporu dřevěné hračky. Mnoho rodičů preferuje hračky z přírodních materiálů před plastovými a právě díky tomu se hračky ze dřeva dostávají opět do popředí zájmu. Díky tomu můžeme vidět známé hračky z dob našeho dětství, ale i mnohé nové. Skládací varianty nejrůznějších hraček rozvíjí dětskou motoriku, ale i kreativitu. Dřevěné hračky přežívají v rodinách i několik generací, protože v mezidobí mohou sloužit jako velmi vkusná dekorace.

Pěkná dřevěná dekorace může být i originálním dárkem. Milovníkům historických vozidel můžete pořídit třeba dřevěný Velorex, Bugatku, motocykl nebo jiný podobný stroj. To vše lze díky soustružení dřeva vykouzlit.