Jak pečovat o venkovní dřevěný nábytek

0
1298

Škodlivé účinky zvětrávání dřevěného nábytku

Během podzimních a zimních měsíců může být váš venkovní dřevěný nábytek vystaven náročnějším povětrnostním vlivům. Zejména vlhkost na podzim se může dostat hluboko do struktury dřevěného povrchu. V zimě je pak dílo zkázy dokonáno, neboť voda zamrzne a zničí dřevěný povrch.

Většina materiálů se při zahřátí roztahuje a při ochlazování smršťuje. U dřeva je to jinak. Když je namočené do vody tak se roztahuje a po zahřátí se dřevo smrští. Když k tomu přidáte vliv počasí v zimních a letních měsících je snadné pochopit proč nakonec začne povrch dřeva zvětrávat. Pokud jste jako ochrannou venkovní barvu na dřevo použili lak, tvoří se nevzhledné puchýře a začne se z povrchu loupat.

Je načase začít chránit váš dřevěný zahradní nábytek

Jedním z nejlepších přístupů k ochraně dřevěného povrchu je zabránit vnikání vlhkosti do dřeva a současně povrchu umožnit lépe dýchat. Při použití laků sice vytvoří ochrannou vrstvu proti vlhkosti, ovšem na druhou stranu neumožňuje dřevu dýchat a tím se přirozeně vlhkosti zbavovat.

Na druhou stranu např. lazury na dřevo nechávají dřevěný povrch dýchat, ale nemusí poskytovat dostatečnou ochranu před vlhkostí. Jsou samozřejmě i výjimky jako jsou olejové lazury Osmo, které zajistí prodyšnost povrchu a zároveň obsahují účinnou penetraci pro ochranu před vlhkostí, houbami či škůdci. Přípravky se prodávají i ve větších baleních, která jsou ekonomicky výhodnější.

Jaké druhy zahradního nábytku potřebují ochranu?

Mezi nejčastější materiály, z kterých se vyrábí dřevěný zahradní nábytek patří teak, dub, cedr nebo borovice. U nábytku vyrobeném z těchto typů dřeva musí být povrch ošetřen barvou na dřevo, která obsahuje ochranu před povětrnostními vlivy a škůdci.

V případě, že koupíte dřevěný nábytek, který není ošetřený, jeho dlouhodobé vystavení počasí bude mít vliv na jeho rychlou degradaci. Doporučujeme tento dřevěný nábytek přetřít lazurou na dřevo a olejem na dřevo, vždy podle pokynů výrobce.

V současné době máte k dispozici celou řadu různých přípravků pro ochranu dřeva, jak na e-shopech, supermarketech i ve specializovaných prodejnách. Vyberte si jeden či dva přípravky, které budete na nábytek používat dlouhodobě dle pokynů výrobce.

Veškerý dřevěný zahradní nábytek je náchylný k rozpadu a hnilobě, v případě že zůstává dlouho ve vlhkém a stinném prostředí. Při dlouhodobém vystavování např. dešti bez důkladného ochranného nátěru je vyšší pravděpodobnost, že začne hnít a zdeformuje se.

Pokud musíte svůj zahradní nábytek ponechat venku, v ideálním případě jej zakryjte ochrannou plachtou. Dejte pozor také na spodní části dřevěného zahradního nábytku, který při kontaktu s mokrým povrchem velmi trpí. Jde např. o situaci, kdy máte nábytek umístěn na trávě, u bazénu nebo na pevném povrchu, kde může stát voda.

V tomto případě je vhodné vybavit spodní části nábytku pogumovaným materiálem, který pomůže s ochranou před hnilobou.

Ucelenou řadu olejových lazur a olejů na dřevo s ochrannými látkami najdete na stránkách www.oleje-osmo.cz .