Jak mít v dílně všechno pěkně při ruce? Pomůže dílenský vozík

0
2058

Domácí kutil i vytížený řemeslník dobře zná situaci, kdy marně sahá pro některém nářadí a ne a ne na ně dosáhnout. V jiném z případů by ani nevadilo, že není zcela na dosah, ale zase neví, kde je má hledat, protože jeho dílna je jeden velký zmatek. Jak správně zorganizovat a zařídit svou dílnu a které nezbytnosti se rozhodně vyplatí pořídit? Přečtěte si dnešní článek a možná vám bude dobrou inspirací při zařizování. Zaměříme se na praktické dílenské vozíky, kovové skříně, ale také třeba šatní lavice, které jsou zejména ve větších dílnách k nezaplacení.

Dílenský vozík – pomocník na kolečkách

Snad při každé práci v dílně i garáži se neobejdete bez mnoha základních nástrojů a dalšího příslušenství. Základem je mít všechno na svém místě a pěkně po ruce. Právě k tomuto účelu byly navrženy dílenské vozíky. Jedná se o speciální vozíky na kolečkách se zásuvkami nebo běžnými policemi. Zásuvky jsou vhodné pro menší druhy nářadí, jakými jsou různé kleště, kladiva a šroubováky. Police potom lépe slouží na uskladnění vrtaček a podobných nástrojů. Kolečka vozíku je možné zabrzdit, a díky jejich rotaci je zajištěna snadná manipulace a přesun při jednotlivých činnostech. V horní části vozíku jsou umístěna madla a zásuvky jsou opatřeny pojistkami proti samovolnému vysunutí.

Kovové skříně

Asi každý má ve své dílně rád pořádek, jen tak zde může klidě pracovat a nemusí neustále něco hledat. Kromě nejrůznějších polic a háčků jsou určitě nepostradatelnou součástí skříně. Uvnitř mohou mít klasické police, ale například i plastové boxy na třídění nejrůznějších drobných součástek a materiálu. Vzhledem k povaze prostředí dílen jsou ideální kovové skříně, nepotřebují žádnou speciální údržbu a jsou nehořlavé. Levné dřevěné skříně proto určitě nevolte, nejsou vhodné.

Šatní lavice do každé větší dílny

Pokud hledáte vybavení do větší dílny či provozu, pak určitě ve vstupní části investujte do šatní lavice, případně lavic. Usnadní vám přezouvání do a z pracovní obuvi. Některé lavice mají i háčky k zavěšení oděvů. Ty je vždy dobré mít na svém místě a nehledat je později po celé dílně.

Při zařizování dílny mějte vždy na paměti, že pořádek v ní není jen vaší vizitkou, ale je také součástí prevence proti úrazům a nehodám. Na bezpečnost práce byste měli dbát vždy, a to bez ohledu na velikost vaší dílny.